Miks haigushüvitiselt ajapiirang kaotati?

Seoses ravikindlustuse seaduse muudatusega ei ole alates käesoleva aasta 1. jaanuarist haigushüvitise maksmise aeg aastas enam piiratud.

Esimesest jaanuarist 2016 muutus kehtetuks piirang ravikindlustuse seaduses, millega sätestati, et kindlustatul on õigus saada haigushüvitist kalendriaastas kokku mitte rohkem kui 250 kalendripäeva. See tähendab, et enam ei ole piiratud haigushüvitise maksmise päevade arv aastas tervikuna. Selline muudatus oli vajalik, et viia Eesti õigusaktid kooskõlla Euroopa sotsiaalkindlustuskoodeksiga.

Muudatuse mõju rahakotile on pigem tagasihoidlik. Koodeksi artikkel 18 lubab piirata haigushüvitise maksmise perioodi 26 nädalani (182 päeva) iga haigusjuhtumi kohta, kuid ei sätesta aastas makstavate päevade arvu ülemist piiri. Eesti Haigekassa hinnangul ei ole piirangu kaotamise mõju haigekassa eelarvele märkimisväärne, kuna seda on praktikas rakendatud vaid üksikutel juhtudel. Muudatusega viiakse ravikindlustuse seaduse regulatsioon kooskõlla koodeksiga ja patsientide huvid on paremini kaitstud.

Endiselt jäi kehtima ravikindlustuse seaduse § 57 lõige 1, mis sätestab, et kindlustatul on haiguse või vigastuse korral õigus saada haigushüvitist kuni haiguslehel märgitud töövõime taastumise päevani või püsiva töövõimetuse kindlakstegemise päevani, kuid mitte rohkem kui 182 järjestikust kalendripäeva, või tuberkuloosi korral 240 järjestikust kalendripäeva, nagu senini.

Töövõimetuslehe pikendamise senine kord jääb jõusse. Lisaks on endiselt kehtivad ravikindlustuse seaduse sätted, mis määravad töövõimetuslehe pikendamise korra. Üle ühe kuu kestva haiguse, vigastuse või töö- või teenistustingimuste ajutise kergendamise korral kirjutatakse välja uus haigusleht iga 30 kalendripäeva järel, kusjuures uus haigusleht kirjutatakse välja eelmisele järgnevana. Pikaajalise ajutise töövõimetuse korral edastab inimese raviarst vajalikud dokumendid haiguslehe 121. päevaks (tuberkuloosi korral 178. päevaks) sotsiaalkindlustusametile, kelle otsusel pikendatakse vajadusel haiguslehte.

Seadusemuudatus ei mõjuta hooldushüvitise arvestamist ja maksmist ehk haige pereliikme kodus põetamiseks väljastatavat töövõimetuslehte.

Lisa kommentaar

  • Kadri Eisenschmidt
    haigekassa tervise edenduse ja
    kommunikatsiooni talituse spetsialist

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.