Eesti perearstid teevad keskmiselt 21 vastuvõttu tööpäevas

Arst.
Arst.

Eestis teevad arstid ühe elaniku kohta keskmiselt 6,4 visiiti aastas, mis jääb veidi alla OECD liikmesriikide keskmisele, mis 2013. aastal oli 6,6.

Tervise Arengu Instituudi värskest analüüsist selgub, et 2004. aastaga võrreldes tõusis 2013. aastaks arstivisiitide arv ühe elaniku kohta OECD liikmesriikides 5,6%, Eestis oli vastav näitaja kasvanud 3,2%.

Eestis on arsti ambulatoorsete vastuvõttude arv üheteistkümne aasta võrdluses langenud 0,5%. Enim ambulatoorseid vastuvõtte tehti 2007. aastal (8,76 miljonit) ja sellest ligi 9% vähem 2010. aastal (7,99 miljonit), mis oli analüüsitavate aastate madalaim.

Hambaarsti vastuvõttude arv on 2004. aastaga võrreldes 2014. aastaks langenud 9,2%. Perearst teeb aastas keskmiselt 4921 vastuvõttu, mis ühekuulise puhkuse korral teeb 21 vastuvõttu tööpäevas.

Maakonniti on analüüsitava perioodi algusaastaga võrreldes 2014. aastaks ühe elaniku kohta tõusnud perearsti vastuvõttude arv valdavalt kõikides ja eriarsti vastuvõttude arv kolmandikus maakondades.

Seevastu on hambaarsti vastuvõttude arv langenud enamikes maakondades. Ametiti teeb eriarstidest ühe elaniku kohta enim vastuvõtte günekoloog ja oftalmoloog.

Aastaks 2014 tõusis oluliselt erakorralise meditsiini arsti ja anestesioloogi vastuvõttude arv ning vähenenud on pediaatri ja lastekirurgi vastuvõtud ühe elaniku kohta.

Kui ambulatoorsed vastuvõtud jagunevad perearstide ja eriarstide vahel pooleks, siis 90% koduvisiitidest teevad perearstid. Koduvisiitide arv on aasta-aastalt langenud. Võrreldes analüüsitava perioodi algusega on 2014. aastaks koduvisiitide arv langenud üle 70%.

Analüüsitaval perioodil mõjutas arsti ambulatoorsete vastuvõttude arvu langus erakorralise meditsiini osakonna tööd, mille töömaht oluliselt kasvas. Samuti mängis arsti vastuvõttude arvu langusel olulist rolli tervishoiu rahastamine.

Nii eriarsti kui hambaarsti ambulatoorsete vastuvõttude arvul oli seos elanike üldarvuga, mis aga ei olnud oluline perearsti vastuvõttude korral. Samuti ei olnud arsti vastuvõttudel seost arstide üldarvuga.

Tutvu uuringu detailsete tulemustega SIIN.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.