Saatekirja nõue ei saa olla lähiaastate teema

EPSi juht Diana Ingerainen.
EPSi juht Diana Ingerainen.

Nii nagu Eesti Perearstide Selts (EPS) on ka varem välja toonud, nõuab kogu protsess ettevalmistust nii koolituse kui ka tehnilise võimekuse osas ja see ei saa olla isegi mitte mõne aasta teema, samas kui teeme esmatasandi tervisekeskuse teenuse toimemudelit ja hinnastamist, siis peabki vaatama kaugemale kui viis aastat.

Kui vaadata pragmaatiliselt inimeste vajadusi, siis tuleb nii oftalmoloogia kui ka dermatoloogia eriala kolleegidega nõustuda – paljud haigused ja terviseseisundid on käsitletavad esmatasandil. 

On rida haiguseid, mis ei peaks eeldama eriarsti pädevust, samas vajavad esmatasandi spetsialistid kvaliteetseid ravijuhiseid ja veelgi rohkem patsiendi käsitlusjuhiseid, kuidas käituda olukorras, kui näiteks esialgne diagnoos ei kinnitu ja on vaja eriarsti pädevust.

EPS on seisukohal, et kogu patsiendi vajaduste põhine logistika peaks käima läbi e-saatekirja patsiendikeskselt. Täna me takerdume eriarstiabi osutajate jäika rahastamise loogikasse – ei ole reaalset patsienti, ei ole “tükke”, et haiglat pidada.

Kui kogu tervishoiuteenuste osutamise loogika hakkab lähtuma patsiendi vajadustest, alles siis on võimalik korraldada ka abi vajadustest lähtuvalt.
Keerulisem lugu on veneroloogiaga – meie inimesed ei ole valmis suguhaigustega esmatasandi tervishoiu poole pöörduma. Pole arutatud, kuidas seda korraldada, et tulemuseks oleks varajane haiguste avastamine ja ennetus.

Minu hinnangul on kogu suguhaiguste temaatika sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna pädevuses.

Mis puutub günekoloogiasse, siis tõesti tegelevad perearstid järjest enam kontratseptsiooni ja ka üleminekuea probleemidega.

Mis tempos peaks ülejäänud teemadega tegelema, on otsustamise koht. Mul on väga hea meel, EPSil on väga hea koostöö nii naistearstide seltsi kui ka ämmaemandate ühinguga.

On tekkinud konstruktiivne koostöö, mille käigus arutatakse läbi, mis on võimalik esmatasandil ja mida võimalikud muudatused endaga kaasa toovad. Kindlasti on probleemiks perearstide väga ebaühtlane tase günekoloogias.

On perearste, kes on väga pädevad ja teevad günekoloogilist tööd, aga tuleb tõdeda et on ka perearste, kes ennast günekoloogias väga tugevalt ei tunne.

Lisa kommentaar

  • Diana Ingerainen
    Eesti Perearstide Seltsi president

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

14. august 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuli 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.