Sulev Kõks ja Külli Kingo pälvisid riigi teaduspreemia

Prof Külli Kingo
Prof Külli Kingo

Valitsus kinnitas täna riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid. Välja antakse kaks 40 000 euro suurust ja kaheksa 20 000 eurost riigi teaduspreemiat.

Viimase nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest antakse välja kaheksa 20 000 euro suurust riigi teaduspreemiat. Arstiteaduse alal pälvisid selle prof Sulev Kõks ja prof Külli Kingo.

Sulev Kõks on Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja bio- ja siirdemeditsiini instituudi professor ning füsioloogilise genoomika juhtivteadur.

Külli Kingo on Tartu Ülikooli arstiteaduskonna professor ja TÜ Kliinikumi nahahaiguste kliiniku juhataja.

Preemia antakse arstiteaduse alal teadus-arendustöö “Krooniliste põletikuliste nahahaiguste patogeenes” eest. Sulev Kõksi ja Külli Kingo tööde tsüklit kroonib avastus kaasasündinud immuunsuse olulisest rollist, mis on suuresti mõjutanud arusaamist krooniliste põletikuliste nahahaiguste patogeneesist.

Psoriaasi mitmesuguste tüüpide geneetiliste mehhanismide, patogeneesi ja biomarkerite analüüs ning selle haiguse ülegenoomsed uuringud koos atoopilise dermatiidi mehhanismide uurimisega on realiseerunud nahakoe kasvatamise ja naha analoogide tootmise tehnoloogia väljaarendamisena.

Sulev Kõksi on autasustatud Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Riigi teaduspreemiad antakse üle 24. veebruaril kell 13.30 Tallinnas Eesti Teaduste Akadeemia saalis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.