Vaidlused arstide andmete üle jätkuvad

Erinevad arstide erialaseltsid ja liidud avaldasid veebruaris ühise ettepaneku tervishoiutöötajate kvalifikatsiooni ja professionaalset tegevust selgitavate andmete avalikustamiseks. Terviseameti juhtkond avalikustamist ei poolda.

Pöördumine oli tähelepanuväärne. Arstide liidu ettepanekule on alla kirjutanud ka Eesti Hambaarstide liit, Eesti Patsientide Liit, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit, Eesti Õdede Liit ning Eesti Ämmaemandate Ühing.

„Arstiabi kvaliteet on seotud tervishoiutöötajate kvalifikatsiooniga, seetõttu ei tohiks seda, mis õppeasutuses on arst või õde omandanud kutse ja eriala, patsientide, kolleegide ega tööandjate eest varjata,“ selgitas arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa ettepaneku tagamaid.

Ta jätkas, et eelmise aasta lõpus salastas terviseamet tervishoiutöötajate registri täielikult ja avaldab kodulehel ainult need andmed, mis on seotud tervishoiuteenuse osutamise tegevuslubadega. “Nii et arste ja õdesid, kellel parajasti
Eestis töökohta ei ole, registris enam ei näe,“ räägib Rehemaa.

Mure arstide taseme pärast

Muu hulgas ollakse mures välisarstide kvalifikatsiooni pärast. „Enamik Eestis töötavaid arste on arstikutse ja eriala omandanud Tartu Ülikoolis, mis neid andmeid ei varja. Seetõttu ei kohelda arste võrdselt, kuna mujal õppinute kohta neid andmeid ei avaldata,“ selgitas Rehemaa. Ta viitas, et sotsiaalministeeriumi audit tuvastas aasta tagasi, et terviseamet ei ole eriarstide registreerimisel alati seadust järginud.

Erialaseltsid olid ühe välisarsti tegevuse kohta esitanud kaebuse, et see ei vasta ravijuhistele ja on kahjustanud patsiente.

“Kõik jõupingutused teada saada, kes on nn kolmandatest riikidest Eestisse tulnud, kus nad on õppinud ja mis alustel registrisse kantud, on liiva jooksnud,” rääkis Rehemaa. “Terviseamet neid andmeid ei anna, minister aga ei näe vajadust järelevalvemenetluseks terviseameti tegevuse üle.”

Tema sõnul annaks andmete avalikustamine võimaluse tõestada, et registrisse kantud välisarstide kvalifikatsiooniga on kõik korras. Ta täpsustas ka, et jutt pole täienduskoolitusest, vaid väljaõppest, mis annab üldse õiguse eriarstina töötada. Rehemaa tsiteeris terviseameti peadirektori asetäitjat Üllar Kaljumäed, kelle sõnul on vaja spetsiaalset seadusemuudatust: “Meie arvates piisab aga ameti kehtestatud juurdepääsupiirangu tühistamisest, sest avaliku teabe seaduse järgi on riiklike registrite andmed avalikud.“

Täismahus 8. märtsi Meditsiiniuudistes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.