Diabeetiline jalg tõstab kognitiivse kahju riski

Diabeetiline jalg tähendab haavandeid, põletikke, mädanikke.
Diabeetiline jalg tähendab haavandeid, põletikke, mädanikke.

Iisraelis asuva Negevi Ben-Gurioni Ülikooli teadlased leiavad uuringule tuginedes, et diabeetikuid, kel on jalatüsistused, võib ohustada suurem kognitiivse kahjustuse risk.

Uuringu läbi viinud üks teadlane, Ben-Gurioni Ülikoolis doktorikraadi kaitsnud doktor Rachel Natovich, esitles kolleegidega saadud tulemusi Ameerika Diabeedi Assotsiatsiooni 75. teaduskonverentsil USAs Bostonis.

Üks kõige raskem diabeedi tüsistus on nn diabeetiline jalg. Tõhusa ravi puudumise korral võib diabeediga kaasnev kõrge veresuhkru tase põhjustada närvikahjustusi, mis muudavad jalad tundetuks.

Selle tagajärjel ei pruugi patsient märgata jalavigastusi, nagu näiteks lõikehaavu või ville. Sellised vigastused võivad kaasa tuua haavandeid ja põletikke ning viia raskematel juhtudel amputeerimiseni.

Natovichi ja tema kolleegide sõnul võib diabeetikul kuni 25% tõenäosusega kujuneda elu jooksul välja jalamädanik.

Kuid Natovich märgib, et seni pole uuritud, kuidas mõjutab diabeetiline jalg kognitiivseid funktsioone, vaatamata asjaolule, et diabeetilist jalga põhjustavad mikro- ja makrovaskulaarsed muutused on süsteemsed ning neid esineb paljudes erinevates organites, sealhulgas ajus.

Teadlased otsustasid käsitleda seda teemat oma viimases uuringus, mis hõlmas 99 diabeetilise jalaga patsienti. Uuringu kohaselt on diabeetiline jalg “üldine kompleksne seisund.”

Teadlased hindasid nende patsientide kognitiivseid võimeid erinevate enne ja pärast diabeetilise jala väljakujunemist läbi viidud katsetega ning võrdlesid saadud tulemusi diabeetikutest patsientidega, kellel diabeetilist jalga ei esinenud.

Nad leidsid, et enne diabeetilise jala väljakujunemist olid patsientide kognitiivsed võimed mõlemas rühmas sarnased.

Kuid patsientidel, kellel kujunesid välja jalatüsistused, ilmnes nõrgem keskendumisvõime, nõrgem mälu, õppimisprobleemid, aeglasemad kognitiivsed ja psühhomotoorsed reaktsioonid ning vähenenud kõnesoravus võrreldes nendega, kellel diabeetilist jalga välja ei kujunenud.
Kui varasemad uuringud on seostanud diabeeti nõrgema kognitiivse talitlusega, siis need viimased tähelepanekud näitavad teadlaste sõnul, et diabeetiline jalg võib probleemi süvendada.

“Käesolev uuring näitab, et diabeetiline jalg pole üksnes füüsiline häire, vaid pigem märksa üldisema iseloomuga kompleksne seisund, mis hõlmab ka olulisi kognitiivseid muutusi,” ütles
Rachel Natovich uuringu tulemusi kommenteerides.

“See uus informatsioon aitab oluliselt kaasa nende patsientide tervishoiule, teavitades meid nende suurenenud meditsiiniliste tüsistuste riskist ja ainulaadsest väljakutsest, mida see tervishoiutöötajatele esitab,” jätkas ta.

Nende tulemuste põhjal soovitab  Natovich arstidel kontrollida regulaarselt diabeetilise jalaga patsientide kognitiivseid muutusi. Tema sõnul võib diabeetilise jalaga patsientidel abi olla kombineeritud ravist, mille eesmärk on parandada diabeedikontrolli, toitumist ja füüsilist vormi. Samuti võib abi olla informatsioonist, kuidas diabeediga kaasnevad jalatüsistused võivad kognitiivseid funktsioone mõjutada.

Lisaks sellele soovitab doktor Natovich tervishoiutöötajatel ja diabeetilise jalaga patsientide sugulastel nende hoolduses aktiivsemalt osaleda.

Lisa kommentaar

  • Medical News Today
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.