Dementsete ravi ja hooldus toimub praegu üldhaiglates

Vanur
Dementseid on palju, kuid hooldusasutuse on neid keeruline saada.

Eesti Geriaatrite Selts (EGERS) ja Hooldusravi Osutajate Ühendus (HOÜ) avaldad arvamust Psühhiaatrilise abi seaduse väljatöötamise kavatsuse kohta.

Arvamus:

Peame põhjendatuks käsitletava teema  osas tehtud hetkeolukorra kirjeldust ning uuringuid ja selle alusel välja toodud  probleeme 1-8 koos  edasise tegevuse eesmärkide ja saavutatava olukorra kirjeldusega. Toetame kaalutud võimalike lahenduste hulgas pakutud uue regulatsiooni loomist.  

Peame vajalikuks rõhutada, et eakate (üle 65-aastaste) ja pikaealiste (üle 80-aastaste) absoluutarvu suurenemine Eestis toob kaasa psüühikahäiretega (eelkõige dementsuse sündroomiga) eakate hulga suurenemise. Selliste isikute ravi ja hoolekanne toimub praegu üldhaiglates ja erinevates somaatilistele haigustele spetsialiseeritud osakondades mitte-psühhiaatrite poolt ja mitte psühhiaatriaosakondades ja valdavalt mitte erihoolekandeasutustes. Selles tegevuses on esinenud vajadust tahtevastaseks raviks või isikute liikumispiiranguteks, mis on Eestis seadusandlikult reguleerimata, kuid selline tegevus on lähtunud eelkõige patsientide huvidest ning ei muuda raviasutusi seetõttu „kinnipidamiskahtlusega asutusteks“ nagu märgiti õiguskantsleri õendusabi auditi kokkuvõttes. Edaspidisesse seadusloomesse oluline kaasata (ekspertidena) lisaks psühhiaatritele teiste arstlike erialade esindajaid, eelkõige geriaatreid, neurolooge, ka sisearste, samuti õendus- ja sotsiaaltöötajaid. EGERS ja HOÜ on valmis oma ekspertide kaasamisega ka edaspidi regulatsioonide loomise protsessis osalema. 

Kavandatavad uued regulatsioonid peavad eelkõige kaitsma patsientide huve ja õigusi, kuid ei tohi olla takistuseks ravi ja protseduuride läbiviimisel meditsiinitöötajate poolt. Vajalik on tagada nii patsientide kui personali turvalisus.

Otstarbekas on välja töötada regulatsioonid isikute psüühilisele haigusele ja/või otsustusvõimetusele  eelnevate tahteavalduste registreerimise kohta (levinud praktika Suurbritannias). 

Koeproovide säilitamise ja geneetilise nõustamisega seonduv problemaatika (9-10) ei ole otseselt seotud Psühhiaatrilise abi seaduse ja sellega kaasuvate õigusaktidega; arvestades temaatika mahukust võiks need kaks probleemi olla käsitletud eraldi. 

Ka probleem 8 (Surmajuhtumite uurimine) võiks olla vajadusel lahendatud muudatusega surma tuvastamise ja dokumenteerimise seadusandluses ning ei seondu otseselt Psühhiaatrilise abi seadusega. Ei saa tekkida praktikat, kus Eesti eri tüüpi raviasutustes selles osas erinev seadusandlus. Rõhutades arsti sobimatut rolli otsustajana iseenda asjas, võtame  perearstidelt ja teistelt eriarstidelt õiguse väljastada surmatunnistust ainuisikuliselt- see muudaks kardinaalselt praegust seadusandlust ja praktikat ning lisaks arstlikule tegevusele süülisuse ja kahtluse varjundi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.