Üldhaiglad ja murede sasipundar

Võrgustuva haiglamaastiku kontekstis on viimase aasta jooksul räägitud palju geograafilisest kättesaadavusest (GKS). Teoorias peaks selle rakendamine aitama tagada arstiabi ühtlast kvaliteeti kõikjal, kuid siiski on see väljend tekitanud väikestes üldhaiglates vastuseisu ning arusaamatust.

Mõneltki poolt on kuulda, et geograafilist kättesaadavust ei ole mõistena piisavalt lahti seletatud ja haiglad ei tea päris lõpuni välja, millega tegu.
Alates juulist aga vähendab haigekassa väiksemates üldhaiglates lepingulisi mahte ja hakkab rakendama justnimelt selle müstilise GKSi põhimõtteid.

Meditsiiniuudiste toimetus nendib, et olukord näib kehv. Teine poolaasta toob haiglates palju segadust ja ümberkorraldusi. Probleeme on mitmeid ja üldhaiglad peavad tugevalt pingutama, et lahendusi leida.
Näiteks, kuigi eelarve üldhaiglatel sellel aastal põhimõtteliselt kasvas, ei ole seal siiski piisavalt vahendeid, et tagada arstidele ettenähtud palgatõus probleemideta. Sellest taganeda ei saa.
Teiseks tuleb paljudel haiglatel vähendada eriarstide vastuvõtte ja sulgeda erialasid. Kes on võrgustunud, sellel on suurhaigla näol teoreetiliselt küll abikäsi olemas, kuid mitte kõikide probleemide korral.

Kannatab patsient, eelkõige aga maainimene. Mitmed haiglad on mures, sest arstiabi liigub maainimesest aina kaugemale. Olukord on kaugel geograafiliselt võrdsest kättesaadavusest.
Näide ebavõrdusest – kui Tallinna või Tartu elanik saab eriarsti vastuvõtule logistiliselt lihtsalt ja ta ei pea ilmselt töölt vaba päeva küsima, siis maainimese puhul see ei kehti. Kui piirkonnas asuv üldhaigla ikka teatud arstiabi ei paku või on ooteajad väga pikad, ei jää maal elaval inimesel muud üle, kui võtta end vabaks, leida sobivad transpordivahendid ja kulutada aega ning raha linna sõitmiseks. Ja nii võib-olla mitmeid kordi järjest, sest arst kutsub ju tihti ka tagasi.
Kuidas võib aga osade eriarstide puudumine mõjutada haigla ja piirkonna mainet? Kindlasti negatiivselt. Lõpuks kolitakse linna, arstidele järele.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.