HUSi patsientide andmed vedelesid Vantaal ühiselamu hoovis

Muu prahi hulgas vedelesid ka HUSi patsientide dokumendid.
Muu prahi hulgas vedelesid ka HUSi patsientide dokumendid.

Vantaal asuva tudengite ühiselamu hoovis vedelesid dokumendid kümnete inimeste tervisandmetega.

Veresoonte kirurgia kliiniku patsientide dokumendid leiti Vantaal asuva  tudengite ühiselamu hoovist prügikastide kõrval vedelenud seljakotist ja kilekotist riiete, kassiliiva ja muu prahi vahelt. Iga möödakäija võis tutvuda patsientide isikuandmete, haigusloo ja analüüsitulemustega, mis pärinesid aastatest 2012–2015, kirjutas Helsingin Sanomat.

„Kõlab väga hoolimatult ja ebaprofessionaalselt. See on igasuguste reeglite vastane,“ on HUSis töötav arst Mikale Railo hämmingus. Kottides leidus ka tema kirjutatud saatekirju.

Kuigi osad paberid oli kägardunud ja räpased, olid patsientide isikuandmed neilt siiski selgesti loetavad. Näiteks ühe Espoos elava patsiendi paberitest selgub, et „veresoonekomusid ei ole lõigatud“, „kaks rasedust, mille ajal laiendid tekkisid“, „suguvõsas esineb veresoontelaiendeid“. Tuusulast pärit mehel on olnud aga „ajuinfarkt“, „Angina Pectoris“, ja „sooritusvõime 1 km“.

Paberite hulgas leidus ka veresoonte kirurgia kliinikus tegutsenud uurija nimekaart ja nimesilt, mis viitab osalemisele eelmisel kevadel Londonis toimunud konverentsil. Nimetatud uurija on kirjutanud Helsingi ülikoolis väitekirja. Tal puudus luba viia patsientide andmeid oma ametiruumidest välja ja temaga oli allkirjastatud ka konfidentsiaalsuse leping.

Prahi hulgas oli lisaks patsientide dokumentidele ka uuringu tarvis tehtud käsikirjalisi märkmeid, allikaloetelusid, koopiaid teaduslikest artiklitest, juhendeid rahataotluste kirjutamiseks ja uurija isiklikke pabereid.

HUSi kodulehel on kirjas, et neil on Euroopa suurim veresoonte kirurgia üksus, kus tehakse aastas u 3000 lõikust ja 2500 soontesisest protseduuri.

„Tervishoiuteenuse osutaja, nagu haigla või erapraksist pidav arst, on vastutav selle eest, et patsientide andmeid säilitatakse nõuetekohaselt. Dokumente hävitades tuleb jälgida, et kõrvalised isikud ei pääse nendele andmetele ligi. Ka uuringutes osalenud patsientidele tuleb tagada nende andmete konfidentsiaalsus ja ka neid dokumente tuleb hävitada vastavalt nõuetele,“ selgitas Soome terviseameti Valvira nõunik Liisa Toppila. Leitud dokumendid on antud edasi politseile.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.