Haigekassa petja sai vanglakaristuse

Riho Kartau väljumas maakohtust.
Riho Kartau väljumas maakohtust.

Harju maakohus mõistis kunagisele ARKi Maardu osakonna juhile Riho Kartaule haigushüvitiste väljapetmise eest liitkaristuseks kuus aastat seitse kuud ja kuusteist päeva reaalset vangistust.

Haigekassa pettuse eest mõistis kohus Kartaule karistuseks kaks aastat vangistust, kuid et tal oli varasemalt ARKi Maardu osakonna juhina töötamise ajast altkäemaksu võtmise eest saadud karistus lõpuni kandmata, siis liitis kohus ka selle karistusele juurde, kirjutab Äripäev.

Lisakaristusena kohaldas maakohus Kartau suhtes ettevõtluskeeldu ning ta ei tohi kahe aasta jooksul olla ettevõtja, juriidilise isiku juhtorgani liige, juriidilise isiku likvideerija, prokurist ega muul viisil osaleda juriidilise isiku juhtimises.

Kohtuotsus ei ole jõustunud ning Kartau võib sellele 15 päeva jooksul esitada apellatsiooni. Kartau ongi varem Äripäevale öelnud, et kaebab süüdimõistmise korral otsuse edasi.

Põhja ringkonnaprokuratuuri süüdistuse järgi petsid Kartau ja tema elukaaslane Marge Punt mitme aasta jooksul Eesti haigekassalt välja kokku 40 000 eurot.

Skeem oli selline, et Kartau deklareeris juhatuse liikmena kokku kümmekonna kõlava nimega mittetulundusühingu nimel maksu- ja tolliametile endale ja elukaaslasele suurt palka, mida nad süüdistuse järgi tegelikult ei saanud. Kuid deklareeritud palkade alusel arvestati nende keskmine tulu päevamäär, mis omakorda oli aluseks neile töövõimetus- ja hoolduse toetuste maksmisel.

Ringkonnaprokurör Andrei Voronin ütles süüdistust ette lugedes, et Kartau viibis mitme aasta jooksul pretsedenditult palju aega haiguslehel ning osa poja hooldamiseks saadud haiguslehti oli välja kirjutatud põhjendamatult.

Prokurör märkis, et võib-olla polekski maksu- ja tolliamet ning haigekassa skeemile jälile saanud, kui Kartau poleks nii ahneks läinud. Lõpuks deklareeris ta juba 8000 euro suurust kuupalka, mis tekitaski huvi asja kontrollima hakata.

Enamik tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioone esitanud mittetulundusühingutest olid süüdistuse järgi sisuliselt tühjad kehad, kus majandustegevus puudus, ülejäänute majandustegevus oli ka minimaalne. Seega olid ka nende esitatud deklaratsioonid võltsitud.

„Tore riik on meil. Mina deklareerisin maksud ära ja see on ametnike möödapanek,“ kommenteeris esimesel kohtuistungil värsket Äripäeva lugenud Kartau vaheajale minnes süüdistust. Fiktiivse palganumbri kohta märkis ta, et maksis palka sularahas ja see pole ju keelatud. Süüdijäämise korral lubas Kartau otsuse edasi kaevata.

Kartau elukaaslane pääseb kriminaalasjast. Prokurör Voronin taotles kohtult Pundi suhtes kohtumenetluse lõpetamist, kuna tema roll kuritegudes oli pigem väike ning Kartau kasutas teda kohati ka ära. „Naine ise sai skeemiga rahalist kasu ainult 2000 eurot. Võttes arvesse neid asjaolusid ja ka seda, et ta on kolme alaealise lapse ema, pidas prokuratuur mõistlikuks taotleda menetluse lõpetamist ja kohus rahuldas selle taotluse. Samas pani kohus naisele märkimisväärsed kohustused: ta peab tasuma sundraha ja menetluskuludena 1800 eurot ja tegema 120 tundi üldkasulikku tööd,“ selgitas Voronin.

Kartaul on seljataga aga värvikas minevik. 2000ndate aastate alul oli ta tööl Taisto Busside tegevjuhina. 2008. a novembris pidasid Põhja prefektuuri korruptsioonikuritegude talituse politseinikud ARKi Maardu osakonna juhataja kohusetäitja ametis olnud Kartau kinni, kahtlustades teda korduvas altkäemaksu võtmises Euroopast varastatud sõidukite registrisse kandmise korraldamise eest.

Harju maakohus mõistis Kartau 2010. a kokkuleppemenetluses süüdi, määrates talle viie aasta pikkuse vangistuse tingimisi koos sama pika katseajaga.

Kevadel 2014. a oli Kartau koos elukaaslase Marge Pundiga uuesti kohtu ees. Harju maakohus mõistis mõlemad koos kahe nendega seotud mittetulundusühinguga kokkuleppemenetluses süüdi maksukuriteos ning neile määrati rahalised karistused.

Sama aasta septembris mõisteti Kartau Pärnu maakohtus kokkuleppemenetluses süüdi veel ühes ARKis töötamise ajast pärinevas dokumendivõltsimises, mille eest määras kohus talle poole aasta pikkuse vangistuse. Karistus loeti aga kaetuks 2010. a saadud karistusega.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.