Salalik ja märkamatu insuliiniresistentsus

Kui diabeedi sümptomeid teatakse juba pikemat aega, siis insuliiniresistentsusele ja prediabeedile hakati meditsiiniuuringutes suuremat tähelepanu pöörama alles pärast sajandivahetust.

Insuliiniresistentsusega seonduvate riskifaktorite kogumi kirjeldamiseks on kasutatud mitmeid termineid, nagu näiteks insuliiniresistentsuse sündroom, metaboolne sündroom ja isegi sündroom X. Täiemahulise diabeediga kaasnevat kuseeritust ja janu on seevastu tuntud juba alates 1600. aastatest ning rohkem kui sajand tagasi avastati pankrease ja insuliini roll diabeedi väljakujunemisel.
Nüüd on leitud, et II tüüpi diabeedi väljakujunemist põhjustab insuliiniresistentsus, kuid tegelikkuses on kõik siiski veidi keerulisem.
On leitud, et insuliiniresistentsus ilmneb ammu enne II tüüpi diabeedi diagnoosimist, ent see moodustab osa ka terviklikust haigusest, diabeedist. Meditsiiniteaduses on see suhteliselt uus seisukoht – insuliiniresistentsust peetakse nähtuseks, mille tagajärjel võib suureneda eeldiabeedi väljakujunemise võimalus.
Viimase näol on tegemist kõrgenenud veresuhkru tasemega, mis võib omakorda muutuda piisavalt kõrgeks, et selle tulemusena diagnoositaks II tüüpi diabeet.

Oluline osa ennetusel
Hinnangute kohaselt diagnoositakse 15–30 protsendil inimestest, kellel esineb eeldiabeet, 5 aasta jooksul täiemahuline diabeet. Selle seisukoha aluseks on Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse (CDC) andmed.
Ameerika Südameassotsiatsioon (AHA) toob välja pikema perspektiivi – 10aastase riski. Nende väitel kujuneb ligikaudu pooltel kõrge veresuhkru tasemega inimestel kümne aasta jooksul välja II tüüpi diabeet. Kuid samas tähendab see AHA sõnul ühtlasi, et pooltel neist inimestest diabeeti välja ei kujune.
Sellele statistikale tuginedes tahavad rahva tervise eksperdid ja eriarstid rõhutada, et kõik inimesed, kellel esineb kõrge veresuhkru tase, insuliiniresistentsus, eeldiabeet, ülekaalulisus või metaboolne sündroom, saavad vähendada tulevikus II tüüpi diabeedi väljakujunemise ohtu mõnede ennetavate abinõude rakendamisega.
Need ennetavad abinõud kujutavad endast kombinatsiooni meditsiinilise abi, seire ja elustiili meetmetest, mis võivad
diabeediriski vähendada. Lisaks sellele võivad need abinõud aidata vähendada ka mitmete teiste võimalike kardiovaskulaarhaigusega seotud probleemide riski.

Kuidas insuliiniresistentsus tekib?
Kuigi viimase 10–15 aasta jooksul on teadmised täienenud, pole insuliiniresistentsuse väljakujunemise (patogeneesi) keerukas põhjus ja protsess seniajani täielikult selge.
Kindlalt on teada järgmised insuliiniresistentsust puudutavad faktid:
– Riskifaktoritega, sealhulgas geneetiliste ja elustiilist tingitud faktoritega inimestel võib välja kujuneda resistentsus pankreases toodetava insuliinihormooni mõju suhtes.
– Insuliin on oluline veres ringleva glükoosi taseme reguleerimiseks – see soodustab insuliini omastamist rakkude poolt.
– Insuliin on ühtlasi keemiline kuller, mis annab maksale käsu glükoosi säilitada, mitte seda verre suunata (maksas säilitamiseks on glükoos pakendatud glükogeeni vormi).
– Tavaliselt säilitab insuliin täpset tasakaalu, mis on sobiv õigel ajal vajamineva energiakoguse jaoks, ning hoiab nii veresuhkru erinevatel söömise ja tegutsemise vahelistel aegadel prognoositaval tasemel, laskmata sellel liiga kauaks liiga kõrgele tõusta.

Suurendab diabeediriski
Alguses väljendub resistentsus lihtsalt olukorrana, kus pankreas toodab rohkem insuliini, et säilitada ohutu glükoositase ja sümptomeid kontrolli all hoida – nii on see juhul, kui insuliiniresistentsusega ei kaasne täiendavat haigust.
Kuid insuliiniresistentsusega võib lõpuks kaasneda prediabeedile omane püsivalt kõrgem glükoositase ja seejärel täiemahulise diabeedi sümptomiks olev püsiv hüperglükeemia; täiendava insuliinikoguse tootmist pole võimalik suureneva insuliiniresistentsuse kompenseerimiseks säilitada.
Insuliiniresistentsuse kujunemismehhanism ja eelkõige selle põhjus on väga keeruline, kuid hea uudis on asjaolu, et selle vältimiseks on rohkelt võimalusi. Ning kui II tüüpi diabeeti pole õnnestunud vältida, saab seda kontrolli all hoida.

Medical News Today
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.