Mart Einasto: võrgustumise ootused ja vaevad

Kloiinikumi juhatuse liige Mart Einasto
Kloiinikumi juhatuse liige Mart Einasto

Kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto tegi kliinikumi kevadkonverentsil enda ettekandes ülevaate võrgustumise olukorrast Eestis – mida ollakse saavutanud ja mis on protsessi kitsaskohad.

Einasto vaatles põgusalt ka Võru higla võrgustumise protsessi. „Külalltki palju on võimalik võtta mõiste „organisatsioonikultuuri“ all kokku – püüame sinna üle viia juhendeid, meditsiiniliste protseduuride reegleid jms,“ sõnas Einasto.

Võrgustumise üldise kitsaskohtadena tõi Einasto välja asjaolu, et ootused sellele, et suurel kliinikumil on lihtne panna arste igale poole mujale vastuvõtte tegema, on küllaltki ülepaisutatud. „Efektiivset aega, mida tohter saab mujal haiglas kasutada vastuvõttude tegemiseks, jääb väheks,“ selgitas Einasto. Tema hinnangul tuleb kindlasti rohkem tähelepanu pöörata patsientide transpordikulude katmisele. „See on küsimus, mis vajab lahendamist, et see mõtetes olev süsteem tööle hakkaks,“ kinnitas Einasto.

Hetkel on kliinikumil arutlused Valga ja Põlva haigla liidestumisega seoses, et mis võiks kohaliku haigla profiil võiks üldse olla. Et kas näiteks päevakirurgia ja sünnitusabi võiks neis haiglates jätkuda. „Oleme seisukohal, et nii see jätkuda ei saa, sünnituste arv on alla vajaliku taseme. Rahvas tõlgendab seda aga kui negatiivset otsust - kuidas riik tõmbub maalt tagasi. Raske on midagi vastu öelda,“ nentis Einasto.

Teine teema, mis on olnud arutelu objektiks on erakorralise abi osutamine ööpäevaringelt. Väikehaiglates tuleks seda Einasto sõnul teha ainult enda pädevuse piires ning seetõttu oleks väikehaiglates vajalikud väga laialdaste oskustega tohtrid. „Neid aga koolitatakse väga väikeses mahus – EMO arste on ka suurtest keskustest puudu. Selliseid tohtreid, kes praegu väikehaiglates on, keda kogemus on õpetanud – neid peale tulemas ei ole,“ nentis Einasto.

Mis aga on eduka liidestumise võti? Einasto sõnul on eduka liidestumise aluseks sotiaalsministeeriumi, haigekassa ja kompetentsikeskuse koostöö. Sotsiaalministeeriumilt oodatakse rahalise toetuse jätkamist, haigekassalt võimalust paindlikult kontserni sees lepinguid suunata ning kompetentsikeskuse poolt õigust paindlikumalt kontsernisiseselt rekonstrueerida.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.