Universaalne vähivaktsiin arvatust lähemal

Vaktsiin.
Vaktsiin.

Rühm saksa teadlasi esitleb uut platvormi, mis näitlikustab, et universaalse vähivaktsiini loomine ei pruugi olla sinine unistus ja vähiepideemia pikema eluea ja paremate diagnostikavõimaluste vältimatu kõrvalnäht.

Jättes kõrvale suitsetamisest ja päevade kaupa solaariumis lebamisest hoidumise ja üldised tervislikud eluviisid, pole kuigi palju võimalusi, kuidas enda vähki haigestumise tõenäosust vähendada, vahendas ERRi portaal Novaator.

See ei tähenda, et n-ö universaalse vaktsiini otsimisega ei tegeleta. Ühe võimalusena nähakse selleks keha enda immuunsüsteemi rakendamist. ''Kuigi vähirakkudes või nende pinnal leidub tihti valke, mis pole kehale omased ning immuunsüsteem võiks nende vastu võitlusse asuda, langeb ajapikku selle võimekus neid ära tunda,'' nentis Ugur Sahin, Mainzi ülikooli onkoloog ja ajakirjas Nature ilmunud uurimuse juhtivautor. Seega tuleks immuunsüsteemile taas meenutada, mis vähirakke normaalsetest rakkudest eristab.

ERR Novaatori palvel uurimust kommenteerinud Tartu ülikooli molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson märkis, et varem on üritatud kasutada selleks valgupõhiseid vaktsiine. Väga häid tulemusi pole need aga andud. "(Uue töö - toim.) Uudsus on kahtlemata nii RNA-põhises lähenemises kui ka uudsetes nanopartiklites. RNA kasutamine on seni olnud keeruline, kuna see on suhteliselt kiiresti lagunev molekul, aga antud nanopartiklitega suudeti saavutada stabiilsem olukord,'' laiendas professor.

Sahini poolt lähtematerjalina kasutatud RNA-molekul sisaldab endas instruktsioone valkude ehitamiseks. Nukleiinhappe lagunemise vältimiseks ümbritseti need rasvhapetest koosneva membraaniga, mille tulemusel saadi 250-nanomeetrise läbimõõduga nanoosakesed.

Osakestele antud elektrilaengu tõttu korjati need verre süstimisel eeskätt üles põrnas ja teistes lümfikudedes asuvate dendriitrakkudena tuntud spetsiaalsete immuunsüsteemi rakkude poolt. Põrnas nanoosakestega tekitataval põletikuprotsessil on oluline roll immuunsüsteemi ''äratamises''.

Pikemalt Novaatoris.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.