Hiina arst kavandab terve keha siirdamist

Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne.

Doktor Xiaoping Ren Põhja-Hiinas asuvast Harbini meditsiiniülikoolist on endale eesmärgiks seadnud kogu keha siirdamise, mis aitab tema sõnul halvatud inimestel taas normaalset elu elada.

Terve keha siirdamist kavandav Ren võttis 1999. aastal Ameerika Ühendriikides osa esimesest käe siirdamisest, vahendas Postimehe terviseportaal New York Timesi.

Praegu paneb arst enda sõnul kokku meeskonda, kelle eesmärgiks on siirdada inimesele terve keha.

Reni plaan on üldjoontes järgmine: eemaldada nii doonori kui ka uue keha saaja kehast pea, ühendada seejärel elundi saaja veresooned doonori keha omaga, sisestada uue kaela stabiliseerimiseks metallplaat, ümbritseda uue keha saanud patsiendi seljaaju närvilõpmed liimitaolise ainega, mis aitab neil peaga kokku kasvada, ja lõpuks õmmelda kinni nahk.

Varem on seda meetodit küll juba hiirte ja surnukehadega katsetatud, kuid siiski on üsna segane, kuidas see protseduur inimeste puhul täpselt toimima peaks.

Paljud eksperdid on öelnud, et seljaaju lahti tegemine ja uuesti kokku ühendamine on võimatu. Sellest anna tunnistust ka tõik, et hiired elasid pärast siirdatud elundi saamist kõigest ühe päeva. Leidub ka eksperte, kes mõistavad selle protseduuri hukka eetilistel põhjustel. Üks suuremaid probleeme on näiteks see, et operatsiooni ebaõnnestumisel inimene sureb.

Hiina teadlaste ettevõtmised on eetikaga seotud küsimusi tõstatanud ka varem. Eelmise aasta aprillis muundasid nad näiteks inimeste embrüoid CRISPRi nimelise tehnoloogiaga, äratades sellega paljudes teadlastes pahameelt.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.