Ülle Einberg: Ülim aeg oleks kuulata, mida räägivad spetsialistid

Lastearstide seltsi president dr Ülle Einberg.
Lastearstide seltsi president dr Ülle Einberg.

Eesti Lastearstide Seltsi uus juht lastearst ja endokrinoloog Ülle Einberg ütleb intervjuus, et kavandatavates tervisekeskustes peaksid töötama ka lastearstid. See on üks lahendus lastele mõeldud EMOde töökoormuse vähendamiseks.

Teid valiti hiljuti Eesti Lastearstide Seltsi presidendiks, aga Te olete ka varasemalt sama seltsi juhtinud?

Jah, olin Eesti Lastearstide Seltsi president aastatel 2007–2010. Mul on väga hea meel, et olen võitnud paljude kolleegide usalduse ja saanud tagasivalituks järgnevaks kolmeks aastaks.

Milliseks Te hindate pediaatria kui eriala olukorda Eestis hetkel?

Eestis on praegu 160 lastearsti, kes töötavad nii üld-, kesk- kui ka piirkondlikes haiglates. Lastearst on eriarst (üldpediaater), kes töötab põhiliselt teise ja kolmanda etapi ravis ning tegeleb lastehaiguste diagnoosimise ja raviga, kasvu-ja arenguprobleemidega, tervise edendamise ning haiguste ennetamisega vanuses 0-18 aastat. Ühtlasi on lastearst esmaseks konsultandiks perearstidele.

Eestis töötavad ka nn lasteeriarstid, kes on omandanud kõrvaleriala ja töötavad piirkondlikes haiglates: laste allergoloog ja pulmonoloog, laste endokrinoloog, laste gastroenteroloog, laste infektsioonhaiguste arst, laste kardioloog, laste nefroloog, laste neuroloog, laste onkohematoloog, laste reumatoloog, neonatoloog.

Hetkel on meil hästi toimiv pediaatriline abi kolmandal tasandil, kuid kindlasti tuleks parandada teise tasandi pediaatrilise abi süsteemi, s.t. üldpediaatrid peaksid olema vahelüliks või puhversüsteemiks perearstide ja kolmanda tasandi pediaatrite vahel.

Eraldi tahaksin välja tuua ja kiita Eesti Lastearstide Seltsi juures töötavat sertifitseerimiskomisjoni, kes hindab lastearstide pädevust. Teatavasti on sertifitseerimine vabatahtlik. Paljud lastearstid on teinud seda meelsasti.

Residentuurikohti sai eriala uueks õppeperioodiks ainult kolm – kuidas Teie seda olukorda näete, kui palju oleks piisav kohtade arv?

Residentuuri kohtade arvu vähendamine tuli seltsile nagu välk selgest taevast. Kahjuks ilma eelneva analüüsita ja läbirääkimiseta vähendati kohtade arvu põhjendusega, et Eestis laste arv kahaneb.

Mida see tähendab Eesti jaoks? Kindlasti kannatab kõrvaleriala omandavate lastearstide arv ja abi lastele. Ma pole kindel, kas suudame kindlustada kõikide laste ravi ja jälgimise Eestis või tuleb peredel minna näiteks Soome, et saada spetsialisti abi.

Lastest rääkides, siis mis Teie arvate, mis on Eesti laste suurim terviserisk praegusel ajal? Kuidas seda riski vähendada?

Laste suuremad terviseriskid on seotud nende elustiiliga. Meedias on olnud palju juttu ülekaalu levikust laste hulgas. Istuv eluviis ja liigsöömine viivad mitmete tervise probleemide tekkimisele. Sellest kindlasti räägime ja kuuleme veel lähiajal.

21. sajandil on tõusnud laste hulgas autoimmuunhaiguste, psüühikahäirete ja pahaloomuliste kasvajate levik.

Mullu sai palju räägitud vanematest, kes oma lastele MMSi nimelist ainet manustasid. Kui üllatav see Teile oli, et osad lapsevanemad taoliste tavatute ja ka ohtlike vahenditega lapsi terveks teha soovivad? 

Mida moodsamaks ja tehnilisemaks muutub meditsiin, seda rohkem esineb juhtumeid, kus pered pöörduvad lastega alternatiivmeditsiini poole. Arvan, et väga palju annab selles osas ära teha.

Lapsevanemad tahavad, et nendega räägitakse, seletatakse haiguse olemust ja põhjendatakse ravi olemust, vajalikkust. Mingit imeravimit, mis aitaks erinevate haiguste vastu, ei ole ju olemas.

Ei ole keelatud kasutada lastel ravimtaimi või palaviku puhul ülehõõrumisi viinaga. Jah, see ei ole tõenduspõhine meditsiin, kuid toimib koos teiste vajalike vahenditega. Alati ei pea välja kirjutama ravimeid.

Eestis on hetkel probleeme veganitest peredega, kus lapsed on ala-ja väärtoidetud. Samuti seavad mitmed pered lapse tervise ohtu, kui keeldutakse vaktsineerimisest. See on kahjuks tõusev trend.

Milline saab tõenäoliselt olema Teie suurim väljakutse uuel ametiajal seltsi presidendina?

Eesti Haigekassa (EHK) on esitanud nn meditsiiniabi geograafilise kättesaadavuse kava, mis näeb ette lähiaastatel pediaatrilise abi koondumist nelja haiglasse, kahte piirkondlikku (Tallinna Lastehaigla, TÜKi lastekliinik) ja kahte maakonna keskhaiglasse (Pärnu haigla, Ida-Viru Keskhaigla).

Eesti Lastearstide Seltsi eelmine president ja juhatus on korduvalt arutanud ja teinud omapoolsed soovitused EHK-le sellist kava mitte ellu viia, kuna sellega seatakse laste tervis ohtu ja lapsed üle Eesti ebavõrdsesse olukorda. Kaasajal peab olema tagatud kvaliteetne pediaatriline abi kõikidele lastele sõltumata nende elukohast.

Sellest tulenevalt on Eesti Lastearstide Seltsi ülesanneteks lähiajal jätkata läbirääkimisi sotsiaalministeeriumi ja haigekassaga, et tagada pediaatriline ambulatoorne abi igas maakonna keskuses ning tagada üldhaiglates pediaatriliste voodite olemasolu.

Kui lapsel tekib näiteks äge hingamispuudulikkus või muu tõsisem tervise rike, siis ta peab saama ravi lastearsti poolt. Ei täiskasvanute EMO arst, sisehaiguste arst ega perearst ei ole neil juhtudel pädev lapsega tegelema. Väga oluline on, et maakondades saaks lapsed vajaliku arstiabi spetsialisti poolt ja piirkondlikkuse haiglasse suunatakse vaid need patsiendid, kes seda tõeliselt vajavad.

Riiklik tervishoiupoliitika näeb ette lähiaastatel suuremate tervisekeskuste rajamise. Kindlasti peaks nendes keskustes töötama lastearst. Tema ülesanne oleks konsulteerida perearste, jälgida krooniliste haigustega lapsi ning jälgida-ravida keerulisemaid ägedate haigustega lapsi. See on üks lahendus laste EMOde töökoormuse vähendamiseks.

Kahaneva laste arvu juures on näiteks Tallinna Lastehaigla EMOsse pöördumiste arv viiekordistunud viimase 15 aasta jooksull!!! Ülim aeg oleks kuulata, mida räägivad spetsialistid.

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.