Vastu osapoole tahtmist tasude andmeid avaldada ei saa

Ravimitootjate ja tervishoiutöötajate vaheliste majandussuhete avalikustamise nõude puhul on oluline, et tegemist on tootjate initsiatiiviga ja teise poole jaoks on see vabatahtlik.

Niisiis, kui arst, õde või apteeker ei anna nõusolekut teda puudutavate andmete avalikustamiseks, siis ravimitootja seda nõuda ei saa. Senine kogemus näitab Ravimitootjate Liidu juhi Riho Tapferi sõnul, et enamik tervishoiutöötajatest on siiski avalikustamisega nõus.

Qvalitas Arstikeskuse arst Elga Mesimaa sai ravimifirmalt Teva mullu 655 eurot, mis võimaldas maksta Sevillas toimunud rahvusvahelise kardioloogiakonverentsi Heart Failure registreerimistasu. Mesimaa ei näe põhjust, et ravimifirma neid andmeid salajas peaks hoidma. “Selge on see, et ma seda osalustasu oma palgast maksta ei oleks saanud,” ütles arst. Kui selle toetusega kaasnebki nimeline avalikustamine, ei pane ta pahaks.

Ravimifirmade toetused on arsti sõnul sageli ainus võimalus taolistest sündmustest osa võtta, sest tööandja toetustest paratamatult ei jagu. Lisaks konverentside osavõtumaksudele tuleb arstil maksta transpordi ja majutuse eest. Ravimifirmade panus on sellest osa saamiseks tema sõnul praegu praktiliselt ainuke võimalus.

Mesimaa juhtis ka tähelepanu, et arst ise ei saa ravimifirma toetust kunagi enda arvele, tootja kannab selle summa ürituse korraldajale.

Teva Eesti juht Aivar Einmann rääkis, et Teva lähtub korruptsioonivastasest eeskirjast, mille järgimist ootab firma ka kõigilt äripartneritelt. Toetuse saajatega sõlmib Teva lepingu ja küsib andmete avaldamise nõusoleku.

Einmann rõhutas, et andmete avalikustamine peaks olema nõue kõikidele ravimifirmadele, ka EFPIA ja RTLi mitteliikmetele. “See välistaks ka võimaliku ebamugavuse arstide ja apteekrite seas,” sõnas ta. “Täna võib tekkida olukord, et osa arste ja apteekreid võivad eelistada koostööd EFPIA ja RTLi mitteliikmetega, kuna ei soovi avalikustamist.”

Ravimifirma GSK Eesti näiteks ei annagi toetusi meedikutele, kes hiljem pole nime avalikustamisega nõus.

Täismahus lugu 14. juuni Meditsiiniuudiste paberlehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.