Pressiteade

Jardiance vähendas oluliselt progresseeruva neeruhaiguse riski

Ravimitopsid.
Ravimitopsid.

Jardiance® (empagliflosiin) vähendas oluliselt progresseeruva neeruhaiguse riski nendel 2. tüüpi diabeeti põdevatel täiskasvanutel, kellel oli diagnoositud südame-veresoonkonnahaigus.

Jardiance® (empagliflosiin) on ainuke SGLT2 inhibiitor, mis võib koos standardraviga kasutamisel parandada neerudega seotud tulemusnäitajaid.

Pöördelise tähtsusega kliinilise uuringu EMPA-REG OUTCOME® uued andmed avaldati äsja ajakirjas New England Journal of Medicine.

Ingelheim (Saksamaa) ja Indianapolis (USA), 14. juuni 2016. Uute andmete kohaselt vähendas Jardiance®  (empagliflosiin) platseeboga võrreldes 39% neeruhaiguse uue ägenemise või halvenemise riski 2. tüüpi diabeedi (T2D) ja diagnoositud südame-veresoonkonnahaigusega patsientidel, kui ravim lisati standardravile. Firmad Boehringer Ingelheim ja Eli Lilly and Company teatasid, et mainitud tulemused on avaldatud ajakirjas New England Journal of Medicine, samuti esitleti neid Ameerika Diabeediassotsiatsiooni 76. teaduslikul sessioonil New Orleansis.

Tulemused saadi kliinilise uuringu EMPA-REG OUTCOME® täiendavate tulemusnäitajate analüüsimisel. EMPA-REG OUTCOME® on pika kestusega (vaatlusperiood keskmiselt 3,1 aastat) mitmes keskuses korraldatud juhuslikustatud topeltpime ja platseebo-kontrollrühmaga kliiniline uuring, mis hõlmas 42 riigis kokku rohkem kui 7000 T2D-patsienti, kellel oli diagnoositud südame-veresoonkonnahaigus. Uuriti standardravile (sisaldab veresuhkrusisaldust vähendavaid ning kardiovaskulaarsesse süsteemi toimivaid ravimeid, sh vererõhku alandavaid ja kolesteroolisisaldust vähendavaid ravimeid) lisatud ravimi Jardiance® (10 või 25 mg üks kord päevas) toimet võrdluses platseeboga (1).

Uuringu esmaseks tulemusnäitajaks oli aeg südame-veresoonkonnahaigusest põhjustatud surmani, surmaga mittelõppenud südameinfarktini või surmaga mittelõppenud insuldini. Jardiance® vähendas uuritutel oluliselt (14%) esmaseks tulemusnäitajaks olnud sündmuse esinemise riski ning ravimi ohutusprofiil oli kooskõlas varasemate uuringute tulemustega (1).

Uuringu EMPA-REG OUTCOME® tulemuste täiendava tulemusnäitaja – neeruhaiguse uus ägenemine või selle halvenemine – analüüsimisel selgus, et Jardiance®-ikasutamisel ilmnesid platseeboga võrreldes järgmised statistiliselt olulised muutused:

¤ 55% vähenes vajadus alustada neeruasendusravi (nt dialüüsi);

¤ 44% vähenes nende arv, kellel vere kreatiniini sisaldus kahekordistus;

¤ 38% vähenes nende arv, kellel tekkis makroalbuminuuria.

Jardiance® aeglustas võrdluses platseeboga oluliselt neerufunktsiooni halvenemist ning see toimus standardravi (enamikul uuritavatest sisaldas see reniin-angiotensiin-aldosteroonsüsteemi pärssimist) foonil. Neeruhaiguse tulemusnäitajatega seotud riskide vähenemine esines nii algselt neerukahjustusega kui ilma selleta uuritavatel, samuti oli neil võrreldav raskete kõrvaltoimete esinemine ning nende tõttu ravi katkestamine. Neeruhaigusest tingitud surm oli uuritute seas harv nähtus: vaid 3 (0,1%) Jardiance®-i saanud isikut suri.

Jardiance®  (empagliflosiin) on Euroopas, Ameerika Ühendriikides ja mujal kasutusloa saanud suu kaudu üks kord päevas manustatav naatriumi-glükoosi kaastransportija 2 (SGLT2) inhibiitor, mida kasutakse täiskasvanud T2D-patsientide ravis. Jardiance® vähendab T2D-patsientidel veresuhkrusisaldust, pärssides neerudes glükoosi tagasiimendumist. See omakorda suurendab uriiniga glükoosi väljutamist organismist. SGLT2 pärssimine vähendab glükoosisisaldust otse, sõltumata kõhunäärme ?-rakkude ja insuliini signalisatsioonitee talitlusest. Jardiance®  ei ole mõeldud kasutamiseks 1. tüüpi diabeedi ravis ega ketoatsidoosi korral.

Würzburgi ülikooli kliiniku nefroloogia ja hüpertensiooni osakonna juhataja professor Christopf Wanner on oma kommentaaris rõhutanud saadud tulemuste kliinilist tähtsust, sest igal teisel T2D-haigel areneb neeruhaigus, mis võib viia neerupuudulikkuseni ja kaasa tuua dialüüsivajaduse. Et diabeet on peamine dialüüsravi põhjus, on uutel ravimitel potentsiaal vähendada vajadust selle raviviisi järele. Firma Boehringer Ingelheim meditsiiniuuringute valdkonna asepresidendi professor Hans-Jürgen Woerle sõnul on uuringu EMPA-REG OUTCOME® andmete kohaselt Jardiance®  ainuke SGLT2 inhibiitor, millel on kardiovaskulaarsete tulemusnäitajatega uuringus tõenduspõhiselt näidatud, et SGLT2 inhibiitor aeglustab neeruhaiguse progresseerumist täiskasvanud T2D-patsientidel, kellel on diagnoositud südame-veresoonkonnahaigus.

Diabeeti põeb maailmas hinnanguliselt 415 miljonit inimest, neist 193 miljonil on haigus diagnoosimata. 2040. aastaks kasvab haigete üldarv tõenäoliselt 642 miljonini. Levinuim diabeedivorm on T2D, mis moodustab kõrge elatustasemega maades 91% kõikidest diabeedijuhtudest (2). Diabeediga kaasnevad hüperglükeemia, hüpertoonia ja rasvumine soodustavad kardiovaskulaarse süsteemi haiguste teket ning sellist kulgu, mis muudab need diabeedi üheks peamiseks komplikatsiooniks ja surma põhjuseks (ca 50%-l diabeedihaigete surmajuhtudest) (3–6). Diabeeti põdevatel isikutel on 2–4 korda suurem risk haigestuda südame-veresoonkonnahaigusesse võrreldes seda haigust mittepõdevate isikutega. Niisamuti esineb diabeedihaigetel märksa sagedamini neeruhaigust ja see mõjutab ligikaudu iga teist T2D-patsienti (7). Neeruhaiguse hilisemates faasides võib tekkida neerupuudulikkus, mille ravimiseks on vaja kasutada dialüüsi või neerusiirdamist. Neerufunktsiooni halvenemine soodustab omakorda selliste diabeediga seotud komplikatsioonide teket nagu hüperglükeemia või südame-veresoonkonnahaigused (8, 9).

Kirjandus

  1. Zinman B, et al. Empagliflozin, Cardiovascular Outcomes, and Mortality in Type 2 Diabetes. N Engl J Med. 10.1056 (2015).
  2. International Diabetes Federation. IDF Diabetes Atlas, 7th edition. Brussels, Belgium 2015. Available from: www.diabetesatlas.org/ (Last accessed: May 2016).
  3. World Heart Federation. Diabetes as a risk factor for cardiovascular disease. Available from: www.world-heart-federation.org/cardiovascular-health/cardiovascular-disease-risk-factors/diabetes/ (accessed: May 2016).
  4. World Health Organisation. Diabetes: fact sheet no. 312. Available from: www.who.int/mediacentre/factsheets/fs312/en/# (Last accessed: May 2016).
  5. Nwaneri C, Cooper H, Bowen-Jones D. Mortality in type 2 diabetes mellitus: magnitude of the evidence from a systematic review and meta-analysis. The British Journal of Diabetes & Vascular Disease. 2013;13(4):192-207.
  6. Morrish NJ, et al. Mortality and causes of death in the WHO Multinational Study of Vascular Disease in Diabetes. Diabetologia. 2001;44 Suppl 2:S14-21.
  7. Thomas MC. Changing epidemiology of type 2 diabetes mellitus and associated chronic kidney disease. National Review of Nephrology. 2016;12(2):73-81.
  8. National Kidney Foundation. Diabetes and kidney failure (stage 5). Available from:www.kidney.org/atoz/content/Diabetes-and-Kidney-Failure-Stage5 (Last accessed: May 2016).
  9. Gansevoort RT, et al. Chronic kidney disease and cardiovascular risk: epidemiology, mechanisms, and prevention. The Lancet. 2013;382:339-52.

 

Lisa kommentaar

  • Pressiteade

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.