Pediaatria 8 eriala hulka ei kuulu

Haigekassa kinnitusel vaadeldakse praegu, milliseid pediaatriateenuseid peaks maakondades minimaalselt pakkuma, kuid lastearste sealt kindlasti ära ei kaotata.
Haigekassa kinnitusel vaadeldakse praegu, milliseid pediaatriateenuseid peaks...

Eesti Lastearstide Selts esitas juba eelmise aasta lõpus sotsiaalministeeriumile oma seisukohad GKSi esialgse plaani kohta mitte jätta pediaatrilist abi maakondadesse.

Kuigi haigekassa kinnitusel lastearste maakondadest ära ei kaotata, pole ministeeriumi esindajad seni veel lastearstidele vastanud ja kohtumiseks valmisolekut näidanud.

Lastearstide seisukohad:

Avalikkusele on esitatud Eesti Haigekassa eriarstiabi geograafilise kättesaadavuse kava, mis näeb ette eriarstiabi koondamist lähitulevikus regionaal- ja keskhaiglatesse. Kava alusel maakonnahaiglatesse jääva 8 eriala seas ei ole pediaatriat. 

Pediaatriline tervishoiuteenus hõlmab kolme tasandit:

a) esmatasand, millist teenust Eestis pakub peremeditsiin;

b) teisene tasand, mis hõlmab üldpediaatrilist teenust koduläheduse printsiibil nii üld-, kesk- kui piirkondlikes haiglates statsionaarse, ambulatoorse ja/või päevaravina;

c) ja kolmas tasand ehk pediaatria kõrvalerialade (laste allergoloogia ja pulmonoloogia, laste endokrinoloogia, laste gastroenteroloogia, laste infektsioonhaigused, laste kardioloogia, laste nefroloogia, laste neuroloogia, laste onko-hematoloogia, laste reumatoloogia, neonatoloogia) tervishoiuteenus Eesti kahes piirkondlikus lastehaiglas. 

Eesti Lastearstide Selts (ELS) on EV Sotsiaalministeeriumile esitanud 2013. aastal pediaatria arengukava ja 2015. aastal muudatusettepanekud 2004. aastast kehtivale määrusele „Haigla liikide nõuded“. 

ELSi kindlaks seisukohaks on tagada igas maakonnas üldpediaatriline ambulatoorne abi ning üldhaiglates pediaatriliste voodite olemasolu, mis kindlustavad üldpediaatrilise ehk teisese tasandi pediaatrilise abi võrdväärse kättesaadavuse lastele Eestis sõltumata nende elukohast. 

Enamus lapseea haigustest on lahendatavad esmasel tasandil perearstide või teisesel tasandil üldpediaatri poolt ning ei vaja pediaatria kõrvalerialadel töötavate III etapi lastearstide konsultatsiooni. Haigekassa eriarstiabi geograafilise kättesaadavuse kavaga suundub üldpediaatrilise abi osutamine teiselt tasandilt kolmandale ehk juba kõrvalerialaga lastearstidele, mis on kitsast eriala omavate lastearstide ressursi raiskamine. Kannatajaks on pered ja lapsed, kes lastearsti konsultatsiooni saamiseks peavad sõitma pediaatrilist teenust koondavasse nelja haiglasse või üldhaiglas potentsiaalselt ravitava haigusseisundi tõttu sunnitud olema haiglaravil perest ja kodust kaugel. Samuti halveneb spetsiifilist abi vajavate laste juurdepääs kitsa eriala arsti juurde. Peab arvestama, et maakondades elavad keskeltläbi väiksema sissetulekuga ja sotsiaalse kindlustatusega pered, kelle jaoks sõit suurematesse keskustesse on suur väljakutse. 

Lapsed moodustavad ligikaudu viiendiku Eesti rahvastikust. Kui täiskasvanutele on maakondades tagatud sisehaiguste tervishoiuteenus nii ambulatoorse, statsionaarse kui päevaravina ning sisehaiguste alaerialad juba kesk- või piirkondlikes haiglates, siis lapsed kui kõige haavatavam ühiskonna grupp on planeeritud ilma jätta kodulähedasest üldpediaatrilisest abist. Antud kava ei sea laste tervist prioriteediks, vaid kohtleb lapsi ebavõrdselt täiskasvanutega võrreldes. 

ELS on nördinud, et enne kava avalikustamist ei ole laste tervist puudutava organisatoorse ümberkorralduse arutelusse kaasatud erialaseltsi ning ELSi seniseid ettepanekuid on eiratud. 

ELS ei ole nõus plaanitava kavaga ja ootab Sotsiaalministeeriumilt ja Eesti Haigekassalt erialaseltsi kaasamist põhjendatud ja avatud arutelusse, mille peaeesmärgiks on laste tervise ja heaolu tagamine Eestis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.