Ossinovski: Aasta lõpuks prognoosime tulemiks -31 miljonit

Töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski.
Töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski nentis eile Postimehele haigekassa eelarve 33 miljoni euro suurust puudujääki kommenteerides, et tervishoiusüsteemi rahastamine vajab reform ning sellest saavad kõik valitsuse liikmed aru.

Riigieelarvestrateegias on haigekassa selle aasta eelarve positsiooniks märgitud 0,8 miljonit eurot, ent tänaseks on juba esimese poolaasta tulem -33 miljonit eurot. Miks märgiti strateegiasse sellised numbrid, kuigi juba toona kinnitatud haigekassa eelarve oli planeeritud 9-miljonilise puudujäägiga ja täna on see juba 33 miljonit eurot?
Rahandusministeerium on meilegi mõistetamatult oma prognoosi korrigeerinud.

Riigieelarvestrateegias (RES) aastateks 2016–2019 (kinnitatud valitsuses mullu kevadel) oli aasta 2016 positsioon -4,3 mln eurot, RES 2017-2020 prognoosis oli kirjas tõepoolest 0,8 (prognoosi eeldused on kirjas RES 2017-2020 dokumendis). Tänavu kinnitatud riigieelarve seaduses aga kinnitati ravikindlustuse tulemiks -9,1 miljonit eurot. Seega käesolevaks aastaks kinnitati riigieelarve seadusega suurem miinus (-9,1) kui oli kevadises RES-s (-4,3). Samas ei maksa seda erinevust üle tähtsustada, sest loeb üksnes riigieelarve seaduses kehtestatud positsioon.

Milline on tulemiprognoos terveks aastaks?
Aasta lõpuks prognoosime tulemiks ligikaudu -31 miljonit eurot ehk samas suurusjärgus esimese poolaasta lõpu tulemiga (mis on 22 miljonit prognoositust negatiivsem).

Miks on põhjust loota, et teise poolaasta tulem nii suures miinuses ei ole?
Eelkõige prognoositakse langust ravimihüvitise ülekulu põhjustanud C-hepatiidi ravimi kasutuses. Lisaks sellele, et aasta alguses tuli ravile palju seni ootel olnud patsiente ehk nägime ajutiselt oodatust suuremat n-ö kuhjunud vajadust, sõlmiti neile ravimitele äsja uus ja tõhus hinnakokkulepe. Ajutise töövõimetuse hüvitiste kasutust me ise mõjutada ei saa, küll aga prognoosime kulude kasvutempos teiseks poolaastaks pidurdumist. Eriarstiabis lepingumahtu ületava töö esitamine on tervishoiuteenuse osutajatele seadusega antud võimalus, millele rakendub nn ülempiir ehk soodsamatel tingimustel ületöö esitamine on lubatud kuni 5 protsendil ambulatoorse ja päevaravi lepingumahust.

Edasi loe Postimees Tervisest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.