Sester: puudujääki ei saa reservidega katta

Rahandusminister Sven Sester.
Rahandusminister Sven Sester.

Kuigi riigieelarve lubab haigekassal järgmisel aastal kasutada pisut üle ühe miljoni oma reservidest, on haigekassa rahasoov kümme korda suurem. Soov kasutada reserve ajal, mil sotsiaalmaksu laekub loodetust enam, jääb rahandusministrile arusaamatuks.

Töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski ütles eile riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil, et hetkel ei ole probleem mitte haigekassa plaanitust suuremas ülekulus, vaid riigi soovis haigekassa varude abil riigieelarve tasakaalus hoida.

Haigekassa on kogunud headel aegadel lisaks seadusele pandud kohustustele veel lisavarusid, mis nüüd tuleks ministri hinnangul kasutusele võtta. «Nüüd on see aeg käes ja mitte esimest aastat,» toonitas minister. Ossinovski sõnul ei saa vastavalt seadustele haigekassa reserve kasutada millekski muuks kui ravimiseks.

«Haigekassa on teinud valitusele ettepaneku suurendada riigieelarve seadusega kinnitatud tulemit  -1,3 miljonilt 12 miljonile ehk kasutada reserve kümne miljoni võrra enam,» selgitas Ossinovski. «Ma saan rahandusministri raamatupidamisprobleemist aru, aga haigekassa vahendi ei ole selleks, et tasakaalustada riigieelarvet,» toonitas ta. Haigekassa reservid on praegu 40 protsenti suuremad, kui näeb ette seadus.

«Iga maksumaksja raha kasutav asutus peab kinni pidama oma eelarvest,» kommenteeris seda ettepanekut rahandusminister Sven Sester. Ta rõhutas, et avaliku sektori rahandust ei ole võimalik juhtida nii, et liidetakse kõik võimalikud kulud ja esitatakse maksumaksjale arve, millest ta keelduda ei saa. «Kui seda lubada või – mis veel halvem – õigustada, saab maksumaksja raha lihtsalt ruttu otsa,» lisas minister.

«Küsimuseks ei ole vaid valitsussektori eelarve tasakaal. Haigekassa reservide kasutamine on lühinägelik otsus, kui silmas pidada haigekassa enda finantsilist jätkusuutlikkust,» ütles Sester. Reservide eesmärk on ministri kinnitusel tagada ravikindlustuse kohustuste täitmine sotsiaalmaksu olulise alalaekumise korral või ettenägematute ühekordsete kulude katmiseks. «Pikaajaliselt etteplaneeritud puudujäägi katmine ei ole kooskõlas reservi sihtotstarbega,» rõhutas rahandusminister.

Loe täismahus siit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.