Ossinovskil täna häid lahendusi ei ole

Töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski ja haigekassa juhataja Tanel Ross.
Töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski ja haigekassa juhataja Tanel Ross.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski on täna otsekui alasi ja haamri vahel: valitsus nõuab kärpeplaani haigekassa pea 30 miljoni euro suuruse ülekulu katteks, aga ainus tõsiselt võetav idee suure eelarveaugu lappimiseks on tervishoiusüsteemile täiesti vastuvõetamatu.

Eelmisel nädalal pärast haigekassa nõukogu koosolekut pressikonverentsil esinenud Ossinovski suutis jätta avalikkusele mulje, nagu oleks haigekassa eelarveaugu lappimiseks lahendused olemas, kirjutas Postimees Tervis.
 
Kaamerate ees kõlas kõik väga veenvalt: paneme sünnitus- ja haigushüvitistele piirid ette; riik ei maksa enam mõnede soodusravimite eest; haiglatele hakatakse maksma lubatust vähem.
 
Tegelikult kaks esimest väljapakutud ideed tänavu ei aita. Töövõimetushüvitiste piirang ei jõustu ilmselt enne 1. jaanuari ning soodusravimite nimekiri vaadatakse regulaarselt üle ja nelja ravimi väljaarvamine annab säästu vaid 200 000 eurot. Isegi kui sotsiaalmaksu laekub kavandatust viis miljonit enam, ei piisa sellest 30 miljoni eurose ülekulu katmiseks.
 
Nii ongi ainus tõsiselt võetav ettepanek, millega Ossinovski saab täna minna nii haigekassa nõukogu kui ka valitsuse ette, rikkuda haiglatega sõlmitud lepingut ja hakata neile maksma ühe ravijuhu eest vähem, kui on kokku lepitud. See aga on haiglatele vastuvõetamatu.
Ka ise haigekassa nõukogusse kuuluv Pärnu haigla ja haiglate liidu juht Urmas Sule nimetas praegust olukorda absurdseks. Kui haigekassa ülekulu põhjustasid nii oodatust märksa suuremad töövõimetushüvitised, C-hepatiidi uus ravim kui ka haiglate ületöö, siis kokku kavatsetakse hoida vaid haiglate pealt. Sule kinnitusel ei ole haiglad tegelikult ületööst huvitatud, sest selle eest makstakse vaid kolmandik hinnast. Samas olevat tegu paratamatusega, sest statsionaarseid vastuvõtte on riigieelarve tasakaalu nimel pidevalt vähendatud.
 
Sulele jääb arusaamatuks rahandusministeeriumi jäik seisukoht, et eelarveaugu lappimiseks ei tohi kasutada haigekassa enda kogutud reserve.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.