Zika inimpäritolu ravimitega ei levi

Zika viirust edasikandev Aedas Aegypt.
Zika viirust edasikandev Aedas Aegypt.

Euroopa Ravimiamet hindas koos liikmesriikide ravimiametitega Zika viiruse mõju inimpäritolu plasmast ja uriinist valmistatud ravimite ohutusele.

Zika viirus on valgulise kestaga RNA viirus, mis levib inimestele peamiselt moskiitode kaudu. Haiguse inkubatsiooniaeg on 3-12 päeva ning kulgeb enamikel juhtudel (80% nakatunutest) asümptomaatiliselt. Sümptomaatilistel juhtudel võib tekkida 2-7 päeva kestev palavik, millele võib lisanduda teisi sümptomeid (näiteks mööduv liigesepõletik, lihasvalu, väsimus, peavalu jt). Viirus levib seksuaalsel teel ning haigelt emalt lapsele (raseduse või sünnituse ajal). Brasiilias on tuvastatud viiruse ülekandumine ka vereülekannetega.

Zika viirus esineb nii veres kui ka uriinis. Inimpäritolu vereplasmast ning uriinist valmistatakse aga mitmeid erinevaid ravimeid. Plasmast valmistatakse näiteks hüübimishäirete korral kasutatavaid ravimeid ning immuunglobuliine. Uriinist valmistatakse hormoonidel põhinevaid ravimeid ning urokinaase. Eestis ei ole ühtegi selliste ravimite tootjat, kuid siin on kasutuses teiste tootjate ravimeid.

Hindamise tulemusena leiti, et kõnealuste ravimite kasutajatel ei ole Zika viiruse ülekandumiseks suurenenud ohtu, kuna tootmisprotsessid sisaldavad viiruse inaktiveerimise ning filtreerimise etappe, mille tulemusena viirus inaktiveeritakse või eemaldatakse ja lõpptootesse ei satu.

Rohkem informatsiooni on leitav Euroopa Ravimiameti kodulehel http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/news_and_events/news/2016/09/news_detail_002606.jsp&mid=WC0b01ac058004d5c1

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.