Veskimägi: Raha on alati vähe

Tõstamaa perearst Madis Veskimägi
Tõstamaa perearst Madis Veskimägi

Meditsiiniteemaliste artiklite põhiteemaks on raha, seda on alati vähe ja seda nõutakse juurde. Siis lubatakse vaadata kuidas ravijärjekordi lühendada või loobutakse Eestist lahkumise mõtetest. Selle kirjatüki eesmärk on teistsugune- julgen väita, raha on piisavalt, kuid selle kasutamine meie turumajandusliku meditsiinikorralduse juures on äärmiselt ebamõistlik. Kannatajaks on ikka nõrgem pool, meie patsiendid, seejärel ka meditsiinitöötajad, täpsemalt nende vaimne tervis.

Olles lihtne perearst maapiirkonnas, tehes valvetööd maakonnahaigla erakorralise meditsiini osakonnas ja viies läbi aeg-ajalt õppepäevi erinevatel teemadel ja kohtudes nii Eesti kui väliskolleegidega on kogunenud palju mõtteid ja tähelepanekuid.

Kohe algul peab märkima seda, et ideaalset meditsiinikorraldust ei ole suudetud leida ka mitte kõige jõukamates riikides. Eesti meditsiinikorraldust on tutvustatud kui väga efektiivset ja kulutõhusat, mida imetlevad meie poliitikud kui külalised. Töötades selles süsteemis ilmneb nähtus, mida julgen nimetada süsteemseks veaks. Ilusa ja kulutõhusana tutvustatav süsteem on tegelikult läbinisti inimvaenulik, mõnitav, äärmiselt ebaefektiivne ja haige. See on selgeks saanud patsientidele ja meedikutele, aeg on kõigest sellest laiemalt rääkida. Nii edasi minna ei saa. Esmatasandi ehk perearstide rahastamine on pearahapõhine, osaliselt eelarveline, eriarstiabi ja haiglavõrgu rahastamine aga teenuse põhine. Tundub päris kena. Meie meditsiinisüsteemis toimetab tuhatkond erinevat äriühingut. Meie seaduseandjad-poliitikud on andnud meedikutele, ehk äriühingutele vabad käed osutada meditsiiniteenust. Mitte ravida haiget vaid just osutada teenust. Iga äriühingu peamine eesmärk on õigustada ennast majanduslikult, teenida kasumit. Kuidas ka ei prooviks, ikka on oma nahk ehk rahakott kõige ligemal ja oma mugavus kõige mõnusam. Tulemuseks on olukord, kus perearstkond elab hästi ( loe- raha jääb rohkem kätte) kui ta suurt midagi ei tee, peale koordineerimise, suunamise ja saatekirjade kirjutamise. Eriarstkond aga elab hästi siis ( loe- saab rohkem raha) kui ta teeb hästi palju.

Konkreetsed sammud
1. Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatus riigikogu tasandil, mis võimaldaks röntgendiagnostika kasutamise igas raviasutuses, kui see on geograafiliselt ja logistiliselt põhjendatud, personal koolitatud, seade on paigaldatud nõuetekohases ruumis, teostatud on nõuetekohased kvaliteedikontrollid ja regulaarne hooldus, uuringute arhiveerimine toimub Pildipangas, mis võimaldab radioloogi konsultatsiooni ja tulemuste kasutamise kõigil haige raviga tegelevatel meedikutel. Seda sõltumata raviasutuse omandivormist ja kuuluvusest pere või eriarstile.
Praegune seadus:
Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse § 14 lõike 1 kohaselt üldarstiabi osutaval äriühingul ei või olla teist tegevusala peale üldarstiabi, iseseisvalt osutatava õendusabi, iseseisvalt osutatava ämmaemandusabi, sotsiaalteenuste osutamise ning tervishoiualase õppe- ja teadustöö. Vastavalt tervishoiuteenuste korraldamise seaduse § 20 lõikele 1 ja 2 ning sotsiaalministri 28.11.2001 määruse nr 110 "Eriarstiabi erialade loetelu" § 3 punktile 25 on radioloogia eriarstiabi teenus.
2. Riikliku esmatasandi tervsekeskuste ja polikliiniku ja haiglavõrgu mõtte edasiarendus, pilootprojekt mõnes piirkonnas. See hõlmab hoonete rajamist ja haldamist, aparatuuri soetamist ja läbirääkimisi meedikutega. Meedik muutuks ettevõtjast palgasaajaks, palk aga sõltub tema töökogemusest ja erioskustest. Meedikule jääb erialane töö, kõik muu aga oleks lahendatav tugistruktuuridega.

Lisa kommentaar

  • Madis Veskimägi, Tõstamaa perearst

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.