Raha on vaja siin ja praegu

Eesti rahvas vananeb ja sinna pole midagi parata. Kuna II maailmasõja järgne põlvkond on nn beebibuumi tõttu tavapärasest suurem ja kuna see põlvkond on jõudnud väärikasse ikka, siis pole muud parata, kui praegune olukord üle elada.

Muidugi võib mõelda, mida teha paremini – elame tervislikumalt, ei riku tahtlikult või hooletusest oma ihu ja hinge, kehtestame magusa ja soolase maksud, premeerime sportlikkust, kuid see kõik ei muuda asjaolu, et meil on suur põlvkond vanu inimesi, kelle tervis vajab tohterdamist just praegu.
Selles mõttes on haigekassa eriti keerulises olukorras – tegeleda tuleb samaaegselt tagajärgedega ehk oma väljateenitud eluõhtut elavate inimeste ravimisega, kuid ka noorematega, et leida võimalusi tulevaste vanainimeste tervise hoidmiseks.

Meditsiiniuudiste toimetus nõustub tervishoiutöötajate seisukohaga, et haigekassa vajab hädasti lisaraha. Me ei saa käsukorras inimest terveks muuta. Jah, edaspidiseks on kõik läbikäidud ideed head – kehtestame haigus- ja hoolduhüvitistele lae ja viime need osalised haigekassast välja, peatame sotsiaalmaksu vähendamise, survestame ravimitootjaid üha madalamat hinda küsima, premeerime tervislikkust, kehtestame suhkrumaksu, suurendame patsientide omaosalust statsionaarse ravi korral jne.
Kuid me ei saa heita üle parda tervet põlvkonda inimesi, keda soolast loobumine ja tenniste haaramine enam ei päästa. Samuti me ei saa öelda arstidele, et järgmised viis aastat ärge unistage palgatõusust või uutest töövahenditest.

Elu peab edasi minema vanadel ja haigetel, noortel ja tugevatel ning ka arstidel. Ja mitte ainult arstidel, vaid kõigil tervishoiutöötajatel. Kui me räägime solidaarsusest, siis ei peaks see tähendama vaid solidaarsust vaesuse ümberjagamisel, vaid ka valitsuse solidaarsust oma rahvaga ja arusaamist, et ka kõige võimekama tervis võib kord üles öelda ja siis on vaja just seda arstiabi, mille pealt praegu iga hinna eest kokku tahetakse hoida.
Ja ärgem unustagem vana tõde – mida kauem raviga venitada, seda kallimaks see läheb.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.