Uneapnoed saab nüüd ravida ka Ida-Virumaal

CPAP-seade on statsionaaris kasutatav uneaegne mehaaniline abivahend.
CPAP-seade on statsionaaris kasutatav uneaegne mehaaniline abivahend.

Kui varem pidid uneapnoed põdevad patsiendid abi järele Tartusse või Tallinna pöörduma, siis nüüd saab seda haigust ravida ka Ida-Virumaal. Ida-Viru keskhaiglas tehakse kogu öö kestvat pulssoksümeetrilist uuringut, mis võimaldab patsientidel uneapnoed diagnoosida ja vajaduse korral õigel ajal ravi määrata.

Ida-Viru keskhaigla pulmonoloogia vanemarst Veronika Iljina selgitas, et ravi toimub täielikult automatiseeritud mehaanilise abivahendi ? CPAP-seadme abil. Näole asetatakse une ajaks mask, mille kaudu antakse positiivne vasturõhk, mis hoiab hingamisteed mehaaniliselt lahti.

“Me õpetame patsientidele, kuidas seda seadet kasutada,” märkis doktor Iljina. “Patsient proovib seda ning kui see talle sobib, siis võtab ta CPAP-seadme koju kaasa. Hiljem loeme arvuti abil seadme mälus olevaid andmeid, vaatame, kuidas on patsient une ajal hinganud, ning määrame kindlaks apnoe-hüpopnoe indeksi. Edasi otsustame koos patsiendiga, kas ta soovib ravi jätkata või mitte. Siiani on meil olnud vaid üks edasisest ravist loobunud klient.”

Edasiseks raviks tuleb patsiendil seade kas rentida või välja osta. Seejärel on tarvis kord aastas käia kontrollis, kus võetakse taas andmed CPAP-seadme mälust. Ravi jätkamise korral tuleb mask välja vahetada (90% maksumusest kompenseerib haigekassa).

Ida-Virumaal on arvestuslikult üle tuhande uneapnoed põdeva patsiendi. Perearstide ülesanne on nad kindlaks teha ja pulmonoloogi juurde vastuvõtule suunata. Apnoe kahtluse korral võib patsiendi pulmonoloogi juurde saata ka iga teine eriarst. Liigse kehakaaluga patsientidel, keda vaevavad hüpertoonia või südame rütmihäired, ning neuroloogilisi haigusi põdevatel patsientidel, kes saavad mitmesugust, kuid efekti mitte andvat ravi, on soovitatav lasta end uneapnoe olemasolu suhtes kontrollida.

Täismahus loe ajalehest Põhjarannik

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.