Pressiteade

Kas hambaarstid peaksid spetsialiseeruma?

Hambaarsti juures.
Hambaarsti juures.

Olgu tegemist meditsiini või mistahes muu valdkonnaga, on üldlevinud tõde, et ühele alale keskendumine võimaldab saada põhjalike teadmistega spetsialistiks, kelle erialaseid teadmisi ja oskusi hinnatakse kõrgelt.

Eestis saab hambaarstiks õppida vaid Tartu Ülikoolis, kus on ühendatud bakalaureuse- ja magistriõpe ning pärast viieaastast hambaarstiõpet saab jätkata?residentuuris?omandades ortodondi, näo-ja lõualuude kirurgi või restauratiivse hambaravi eriarsti?kutse.?

Veelgi detailsem spetsialiseerumine toimub juba tööelu jooksul, mil on võimalik läbida lisakoolitusi nii Eestis kui ka välismaal. 

Pärast ülikooli lõpetamist suunduvad paljud hambaarstid raviarsti ametikohale ning otsus spetsialiseerumise osas tehakse alles mõne aasta pärast. Eriarsti õppeks loodud residentuuri on soovijaid igal aastal palju, kuid kohti on vähe – aastas võetakse keskmiselt vastu 3–7 residenti.

Kindel suund kujuneb töö käigus

"Otse ülikoolist tulnud arstid ei ole sageli õpingute käigus oma suunda veel leidnud. Selleks, et spetsialiseeruda, on kasulik enne valikut töötada ka raviarstina, sest alles tööd tehes tekib äratundmine, millise suuna vastu on rohkem huvi ning mis pakub eneseteostamisvõimalusi," selgitas spetsialiseerumise tagamaid pikaajalise hambaarsti kogemusega Sakala Hambaravi hambaarst Kaja Kiige.

"Hambaravi on oma olemuselt väga nüansirikas – olgu selleks siis proteesimine, hamba eemaldamine või juureravi – ravivõimalusi on väga mitmeid ning seetõttu ongi oluline, et meil oleks ka ühele valdkonnale keskendunud spetsialiste, kes oskavad ka väga spetsiifiliste probleemide korral teha õigeid ravi valikuid," tõi Kiige välja.

Ta ise alustas samuti raviarstina, kuid olles mõned aastad töötanud, nägi, et vajadus spetsialistide järgi aina kasvab ning nii sündis otsus täiendada end huvipakkuvas valdkonnas – proteesimises.

Sakala Hambaravi tegevjuht Hendrik Kiige leiab enda juhitava kliiniku praktikale toetudes, et hambaarstidel on perspektiivikas spetsialiseeruda, sest see võimaldab ravikvaliteeti uuele tasandile viia ning patsientidele paremaid tingimusi pakkuda.

"Raviarstid saavad kogemustele toetudes paljude ravivõtetega hästi hakkama, kuid uute innovaatiliste tehnoloogiate kasutamine – nt 3D hammaste restaureerimine ja laserravi nõuavad juba spetsiifilisemaid teadmisi ja väljaõpet, ning selle vastu peab olema huvi, et teostatav ravi oleks 110% efektiivne," rõhutas tegevjuht.

Kliinikud peaks erialast huvi toetama

Spetsialistide vähesus tekitab muret nii patsientidele, kes pikalt ootejärjekorras peavad olema, kuid samas ka just hambakliinikutele, kes hambaarstide ja hambaraviõdede vähesuse tõttu niigi personaliotsingutega kimpus on.

Teisalt on kliinikutel omalt poolt võimalus spetsialiseerumist toetada.

"Kliinikute eesmärk peaks olema nii rahulolev patsient kui ka rahulolev töötaja – üht ei tohiks olla teiseta ning kui on, on seda kohe näha," rääkis Hendrik Kiige.

"Mõne arsti puhul võibki huvi olla just üldisemalt hammaste ravimisel ja see teebki õnnelikuks, kuid teised eelistavad kindlat nišši. Kliiniku juhtidel on võimalus arste suunata tegema valikuid, mis töötajaid ka päriselt motiveeriks. Ühtlasi tuleks toetada ja aidata erialast huvi realiseerida läbi koolituste ja töökeskkonna kujundamise," rääkis ta. Tegevjuht tõi näiteks Sakala Hambaravi hambaarsti, kellega arenguvestlusel rääkides selgus, et arstil oli tekkinud suurem huvi juureravi vastu.

Üheskoos mõeldi läbi võimalused spetsialiseerumiseks ning praegu on kliinikus tööl veel üks motiveeritud juureravi spetsialist. "Kui arstil on huvi end täiendada, siis püüame omaltpoolt igakülgset tuge pakkuda ning sellist suhtumist võiks loomulikult rakendada ka teised kliinikud – nii oleks meil spetsialiste rohkem, mis omakordi vähendaks ravi järjekordi ja tõstaks hambaravi kui meditsiinivaldkonna mainet," lisas Hendrik Kiige.

Kiige lisas, et rõõm on tõdeda, et on arste, kes soovivadki spetsialiseeruda raviarsti tegevustele, sest tunnevad enim rõõmu just sellisest tööst. Ja kui see teeb inimesed rõõmsaks ja toob sära silmadesse, siis just seda tulebki toetada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.