Tallinnas avati USA ravimitootja arenduslabor

Jason Grenfell-Gardner.
Jason Grenfell-Gardner.

Kunagise Eesti-Ameerika kommertskoja presidendi ja Trigon Capitali partneri Jason Grenfell-Gardneri vana arm ei roosteta, ta toob Eestisse USA ravimitootja Teligenti arenduslabori.

Reedel, 7. oktoobril avatud Eesti labor on USA börsifirma ainus üksus väljaspool koduturgu Põhja-Ameerikat, kirjutab Äripäev.

Udupeene labori sisse seadmiseks kulutatud miljon eurot on alles Eestisse kavandatava investeeringu algus. Teligenti juht Grenfell-Gardner usub, et mõned miljonid lisanduvad sellele õige pea.

Pööras nõukogu Eesti usku

Napilt kolmepäevast Eesti külastust miljonilabori pidulikuks avamiseks Mustamäel Tehnopolis ootas Grenfell-Gardner õhinal, sest Eestis elab ka tema ristipoeg. Õigupoolest käis ta siin viimati alles juunis, kui tõi kolleegid Teligentist Muhumaale, mis on üks tema lemmikpaiku maailmas. Nüüd on sama seltskond taas Eestis, kuid seekord ülikondadesse riietatult Tallinnas linti lõikamas.

„See on nagu tagasitulek koju, kus on keegi vahepeal kõik asjad ringi tõstnud,“ ütles viis aastat Eestis elanud, kuid siit 2003. aastal lahkunud Grenfell-Gardner. „Minust sai siin tõeline Eesti patrioot,“ poetab ta sulaselges eesti keeles vahele muidu ingliskeelsele intervjuule.

Eesti on Grenfell-Gardneri jaoks eriline koht ka sellepärast, et siin elades ja töötades kohtas ta oma kallimat. Kaks ameeriklast said tuttavaks Tallinnas eesti keele tunnis. Nüüd on ta pööranud Eesti usku ka Teligenti nõukogu.

„Ja Ameerika börsifirma nõukogu pole just kõige riskialtim seltskond,“ märkis ta, lisades, et eestlaslik pühendunud ja tõsine meelestatus sobib farmaatsiatööstusele väga hästi.

Maksud meeldivad

Teligent tegeleb geneeriliste ravimite tootmisega, mis on lihtsamalt öeldes kallite ravimite samaväärsed odavamad koopiad. Kui mõne brändiravimi patent saab läbi, tekib teistel firmadel õigus sama ravimit odavamalt toota. Haruldaste ja kaua aega uurimata haiguste ravi võib osutuda USAs väga kalliks, sellepärast toodab Teligent nende tarvis just odavamaid geneerilisi ravimeid.

Kui Teligent ostis mullu ära Kanada farmaatsiafirma Alveda Pharmaceuticals, siis tuli hakata mõtlema, kuidas oma tarneahelat võimalikult efektiivselt korraldada. Paljud Teligenti olulised tootjad tegutsevad Šveitsis, Prantsusmaal ja Saksamaal.

„Torontost jäävad need kohad ilmselgelt kaugele. Meil oli vaja kohta Euroopas ja veel sellist, mis oleks sobilik ka seadusandluse ja maksude poolest. Pidasime nõu paljude tähtsate nõuandjatega, kes soovitasid meil rajada oma labor Iirimaale või Šveitsi. Iirimaal ei tunne ma mitte kedagi ja Šveits kõlas hirmus kallilt."

"Mina käisin välja Eesti, aga kõik 14 inimest minu ümber olid vait, keegi hakkas itsitama ja ütles, et see kõlab küll eksootiliselt,“ meenutab Grenfell-Gardner.

Suure börsifirma nõukogu jaoks oli aga ahvatlev, et kõik paberid saab Eestis väga lihtsasti korda ajada ja siin on väga lihtne ettevõtet administreerida. Kogu firma tegevjuhtkond on nüüd Eesti e-residendid. Maksud tundusid ka mõistlikud. Eesti tundus suurepärane valik.

Kohalikud keemikud hinnas

Tehnopoli vast sisse seatud labor on analüütilise keemia päralt, toetamaks USAs asuvat pealaborit. Esimese töötaja palkasid ameeriklased siin juba veebruaris, oktoobri lõpuks peaks olema Eestis 5 töötajat ja esialgse investeerimisfaasi lõpuks umbes 12.

Grenfell-Gardner lubab, et nad püüavad kasutada ikka kohalikku tööjõudu. Väljaõppe saavad eestlased USA laboris, et siinne labor töötaks sünergias Ameerika omaga.

„Mis saab edasi, oleneb teisest investeerimisfaasist. Investeerisime Teligenti Eesti firma kaudu umbes 50 miljonit eurot, et rahastada mitmeid oste Kanadas. Sisuliselt omab meie Eesti firma Teligenti Kanada äri,“ ütles ta.

„See labor siin pole üldsegi mitte seni meie kõige suurem investeering, küll aga on see oluline. Kui me otsustame arendada siin ka valmisravimeid ja ravimikomponente, peame investeerima siia veel 3-5 miljonit eurot,“ lisas Grenfell-Gardner.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.