Ainult kustutustöödest ei piisa

Haigekassa nõukogu liige Peep Peterson.
Haigekassa nõukogu liige Peep Peterson.

Raha pole haigekassas kunagi üle olnud. Mõõduka kitsikuse kiuste oleme aga tänaseni hakkama saanud ja tänu juhtide ning töötajate ühisele nutikusele on Eesti tervishoiusüsteem üks tõhusamaid Euroopas ja kogu maailmas.

Paraku tahavad kaks suundumust mõõdukat kitsikust vägisi pankrotiks pöörata. Vananevast rahvastikust on kõik kuulnud, ja ravivajadus kasvab paraku koos keskmise vanuse tõusuga.

Teine suundumus annab endast teada regulaarsete uudistega tervishoiutöötajate palgaläbirääkimistelt, mis pahatihti töötüliks, vahel lausa streigiks pööravad. Selle nimi on palkade konvergeerumine Lääne suunas.

Mõlemat suundumust teades pole raske ette näha, et eelarve ei saa lõputult koos püsida ja varem või hiljem tuleb langetada suuri otsuseid. Varem on valikute ring laiem, hiljem aitab ainult mehhaaniline kärpimine.

Haigekassas nägimegi just otsustamatuse mõrusid vilju – tulekustutust, mis oma ajutise mõju tõttu ähvardab jääda korduma kaheteist, kuue, kolme või kahe kuu tagant. Iga kord pärast õnnestunud kärbet vallandub lai kergendusohe, ja suured, mõjukad, pikaajalised otsused lükkuvad jälle edasi. Väga tavapärane ja mugav on kriise raisku lasta.

Kuigi me peame loomulikuks, et eelarve tuleb tulevikus tasakaalu saada, ei saanud me nõukogus toetada ebaproportsionaalselt valusat maksimumkärbet ja eelarve jäi jätkuvalt suurde miinusesse. Halva juures on ka head – poliitiline toonus suurteks otsusteks säilis.

Tõsi, nii märgatavat katset süsteemi raha juurde tuua ei ole vastutavad ministrid ammu teinud. Võib uskuda, et kusagil Stenbocki tubades anti tõesti tõsiseid lahinguid.

Paraku ei piisa ühe ministri tahtest ja suurteks otsusteks on vaja suuremat jõuõlga. Just seda suuremat jõuõlga on asunud ametiühingud koos oma sõpradega formeerima otsides toetajaid tööandjate, patsientide ja poliitikute hulgast.

Suurem jõuõlg suuremateks otsusteks. Eesmärk on kujundada ühisel nõul ja mõjutusel uus jätkusuutlik ravikindlustuse mudel, mida ei peaks igal aastal tulekustutiga päästmas käima.

Oluline osa sellest on lisarahastuse leidmine – pikem plaan, kuidas liikuda rahastusega lähemale heaoluriikide tervisekulutustele. Seejuures ei pea me kordama teiste tehtud vigu ja saame jätkuva nutikusega noppida võimalusi efektiivsemaks tegutsemiseks.

Oleme moodustanud sisemise töögrupi, kohtunud mitmete ekspertidega ja uurinud välisriikide tervishoiukorralduslikke uuendusi.

Meie veendumus on, et koos lisarahaga peab toimuma süsteemis ka sisemisi muudatusi nii eesmärkide kui ka nendeni jõudmise viisides.

Põhimõttelisi muudatusi sisse viimata oleksid mistahes sajad miljonid lisarahastust taas varsti otsas ilma, et Eesti inimene tegelikkuses palju tervem või õnnelikum oleks.

Loodame oma koostööringi kiiresti laiendada ja jõuda tulemuseni, mis võiks mõjutada juba 2018. aasta haigekassa eelarvet. Praegused kontaktid on lubavad.
Meie hinnangul aitab ka kontsentreeritum nõukogu tulevikus muutusi tugevamalt ellu viia.

Vajalikud laiapõhjalised kokkulepped sõlmitakse aga mujal, loomulikult asjatundjaid põhjalikult kaasates.

Lisa kommentaar

  • Peep Peterson
    ametiühingute keskliidu esimees,
    haigekassa nõukogu liige

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.