Kodus sündinud lapse päritolu tõestamine võib lõppeda kohtus

Imik.
Imik.

Tervishoiutöötaja saab meditsiinilise sünnitõendi väljastada ainult sellise sünni kohta, mille juures ta on ise viibinud, kirjutas sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse vastuseks terviseameti päringule.

Septembris saatis terviseamet sotsiaalministeeriumile järelepärimise, kus käsitleb assisteerimata kodusünnituse korral meditsiinilise sünnitõendi väljastamisega seonduvat. Terviseameti hinnangul on kehtiv seadusandlus lünklik ja ei reguleeri meditsiinilise sünnitõendi väljastamise korda assisteerimata kodusünnituste puhul.

Jesse ütleb, et ministeeriumis ollakse jätkuvalt seisukohal, et tervishoiutöötaja saab meditsiinilise sünnitõendi väljastada ainult sellise sünni kohta, mille juures ta on ise viibinud. Kui tervishoiutöötaja ei ole sünni juures viibinud, ei saa ta sündi tõendada, sest selleks puudub õiguslik alus.

Kui tegemist on assisteerimata kodusünnitusega ning ema ei pöördu lapsega koheselt pärast sünnitust tervishoiuteenuse osutaja poole, siis pole tervishoiutöötajal võimalik tõendada, et ta on vastsündinud ema. Sellisel juhul saab põlvnemist tuvastada kohtus.

Perekonnaseadus annab selleks õiguse ja vajaliku regulatsiooni, kuidas tuvastataksepõlvnemine. Perekonnaseisutoimingute seaduse § 24 lõike 2 kohaselt kantakse lapse andmed rahvastikuregistrisse tervishoiuteenuse osutaja tõendi või kohtulahendi alusel. Kui tervishoiuteenuse osutaja tõend puudub, siis jääbki üle vaid kohtulahend.

Regionaalministri 7. jaanuari 2005. a määruse nr 4 „Isikukoodide moodustamise, väljajagamise ja andmise korra“§ 7 lõike 4 alusel annab perekonnaseisuasutus sünnikande koostamisel isikukoodikui põlvnemise tuvastab kohus.

Lisaks põlvnemise tuvastamise võimalusele saab perekonnaseaduse § 171 lõige 1 alusel määrata lapsele eestkostja, kui tema päritolu ei ole võimalik kindlaks teha. Sama seaduse § 173 lõike 1 alusel otsustab eestkoste seadmise kohus omal algatusel või valla-või linnavalitsuse või huvitatud isiku avalduse alusel.

Eelpool viidatud regionaalministri määruse § 94 lõike 2 alusel saab kohtu määratud eestkostja esitada lapse eest taotluse isikukoodi määramiseks. See, kas minnakse kohtusse põlvnemist tuvastama või eestkostet määrama oleneb juhtumi asjaoludest. Oluline on, et tagatakse lapse tervise kaitse ja sotsiaalsed garantiid.

Eelpool tulenevast leiab sotsiaalministeerium, et olemasolev regulatsioon on piisav ja kuna tegemist on harvade juhtudega, siis ei ole õigusaktide muudatused vajalikud. "Riik ei saa propageerida assisteerimata sünnitusi, sest see oleks vastuolus riigi põhiseaduslike kohustuste ja muude põhimõtetega. Isikutel on vabaeneseteostuse õigus ja kui keegi soovib seda kasutada, siis seda keelata ei saa," rõhutab Jesse vastuskirjas terviseametile.

Nende juhtude reguleerimiseks on vajalikud eelpool toodud sätted ja võimalused Jesse sõnul olemas. "Leiame, et sotsiaalministeeriumil ei ole vajadust kedagi antud teemal teavitada, kuid terviseamet seda vajalikuks peab, siis õiguse rakendajana on see võimalus ja voli olemas," lisas ta kirjas.

Mis puudutab järelevalvet, jätkab Jesse, siis terviseametil on kohustus vastavalt tervishoiuteenuste korraldamise seaduse §-le 60 teostada järelevalvet tervishoiuteenuste osutajatele kehtestatud nõuete üle. Mõeldud on igasuguste nõuete üle, mida tervishoiuteenuse osutajad täitma peavad.

Seega on ministeeriumi hinnangul terviseametil võimalik kontrollida tervishoiuteenuse osutaja tegevusega seonduvat (sh seda, mille alusel tervishoiuteenuse osutaja meditsiinilise sünnitõendi väljastas, kui ta ise lapse sünni juures ei olnud).

Tervishoiuteenuse osutajal kui andmeandjal on kohustus esitada meditsiiniline sünnitõend rahvastikuregistrile tulenevalt siseministri 17. juuli 2014. a määruse nr 32 „Rahvastikuregistrisse kandmiseks üleantavate andmete loetelu andmeandjate kaupa“ §-st 82. Selle kohustuse täitmist on õigus kontrollida rahvastikuregistri vastaval töötlejal vastavalt rahvastikuregistri seaduse §-le 85.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.