Kannus: Miks ootame lahendustega, kuni on hilja?

EÕLi juht Anneli Kannus.
EÕLi juht Anneli Kannus.

Eesti tervishoid on tänaseks jõudnud punkti, kus tervishoiuasutuste, kõrgkoolide ja kodanikuühenduste pingutustest enam ei piisa. Ka riik peab mõistma, et arengukavades ja kontseptsioonides kokkulepitu peaks kehtima lisaks ka sotsiaalministeeriumi ja teiste tervishoiuvaldkonna ametiasutuste endi kohta.

Tervishoiutöötajate palgaläbirääkimised on tõmmanud tähelepanu tõsiasjale, et vaja on leida sisulisi lahendusi tervishoiusüsteemi tegelikele kriisidele, millele on pikka aega, mitmelt poolt tähelepanu juhitud. 

Raul-Allan Kiiveti 2013. aastal läbi viidud uuring näitab tervishoiutöötajate vajaduse prognoose. Veel paar aastat tagasi tundusid need arvud utoopilised, ent täna on prognooside õigsus reaalsuseks saanud. Pikaajaliste ja täiesti uute lahenduste leidmise vajadust on räägitud juba pikalt. Endiselt on raske aru saada, miks ootame reaalsete lahenduste leidmistega nii kaua, kuni tuleb hakata tulekahju kustutama. Täna pean kahjuks nentima, et ka riigikogu sotsiaalkomisjon arutab eelkõige haigekassa tänase ülekulu küsimust, mitte perspektiivseid lahendusi.
Viis aastat tagasi koostati Eesti Õdede Liidu eestvedamisel Eesti õenduse- ja ämmaemanduse riiklik arengustrateegia "Kaheksa sammu inimese tervise heaks". Strateegia tehti valmis entusiastide toel õdede liidu ja ämmaemandate ühingu koostöös. Sotsiaalministeerium ütles: "Aitäh!" ja riputas dokumendi oma kodulehele.
Näiteks selle arengustrateegia kuues samm on inimvara areng. Kõik, mis otseselt ei vajanud õigusaktide uuendamist või riiklike otsuste vastuvõtmist, on pigem tehtud. Kõrgkoolid on teinud suurepärast tööd ja meie tervishoiutöötajad on hinnatud kõikjal maailmas. Riiklikult otsustamata ja seega ka käima lükkamata on aga keskus, mis koordineeriks tervishoiuteenuste kvaliteediküsimusi ning õendus- ja ämmaemandusalast teadus- ja arendustööd. Tervishoiu kvaliteedikeskuse idee esmasünnist möödub varsti 20 aastat, riik justkui kardab mõnd asja standardiseerida, mis toetaks kvaliteeti, pigem jäetakse normid raviasutuste välja mõelda ja kehtestada.
Tänane Eesti tervishoiusüsteem peamiselt ravib. Ennetus, õpetamine, nõustamine on ravi osakaaluga võrreldes pea olematud. Mitmed väliseksperdid on juhtinud Eesti tähelepanu sellele, et süsteem on liiga eriarstikeskne, esmatasandi ja eriarsti süsteemi vastutusvaldkonnad pole selged. Näiteks vaieldakse ikka veel digiregistratuuri vajaduse üle. Tänast süsteemi vaadates tundub mulle, et digiregistratuuri vajaksid mitte patsiendid, vaid perearstid. Perearst kasutaks digiregistratuuri oma patsiendile eriarsti aja planeerimiseks, säästaksime kõigi tervishoiutöötajate aega ja närve, suunaksime patsiendi esmaseks visiidiks selgelt perearsti juurde ning ehk jõuaks nii ka patsient õigeaegsemalt järgmiste spetsialistideni.
Tervishoiusüsteemi arendamisel tuleb paratamatult võtta tükkideks lahti ka erinevate spetsialistide vastutusvaldkonnad ja ettevalmistus ning analüüsida efektiivsust. Kas näiteks peamiselt haiguste diagnoosimist ja ravimist õppinud arst peab välja kirjutama arveid ning tegelema juhtimisülesannetega, milleks tal sageli puudub ka ettevalmistus? Kas me teame, milliseid protseduure täna teevad õed ja milline on nende pädevus selleks? Minu arusaamist mööda vajame neid vastuseid ka selleks, et mittesüülist vastutuskindlustust Eestis rakendada. Muidu me jäämegi küsima: "Kellel oli õigus?".
Eesti kõrge kvaliteediga tervishoiuteenused tuginevad meie headel spetsialistidel ja paljude inimeste entusiasmil. Süsteem aga ei ole kestlik, kui nüüd ja kohe otsustajad tervishoiu ees seisvaid suuri küsimusi ei teadvusta. Meie väikese riigi ja vananeva rahvastiku juures on toimiva tervishoiusüsteemi lahenduste väljatöötamiseks vaja kõigi osapoolte head koostöötahet ja pühendumist. Õdede liit suudab nüüdisaegse patsiendikeskse tervishoiu arengus kaasa rääkida ning on valmis seda ka tegema.

Lisa kommentaar

  • Anneli Kannus, Eesti Õdede Liidu president

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.