Koostoimete andmebaasis veel haiglaravimid ei kajastu

Haigekassa ravimiosakonna juht Erki Laidmäe
Haigekassa ravimiosakonna juht Erki Laidmäe

Haigekassa juurutatud ravimite koostoimete baasist ei saa veel võrdlusandmeid sel juhul, kui haigele määratakse ravimid statsionaaris.

Üks ITK statsionaarse ravi arst kurtis Meditsiiniuudistele, et koostoimed haiglas määratud ravimite ja patsiendi seniste ravimitega selguvad alles siis, kui haige sama ravimiga koju kirjutatakse ja ravimi nimetus digiretseptuuri pannakse. Selleks ajaks võib olla aga juba mitu päeva tarvitatud ravimit, mis tegelikult seniste ravimitega kokku ei sobi.

Küsisime haigekassa ravimiosakonna juhataja Erki Laidmäelt, kas vastav arendus on plaanis?

Laidmäe rääkis, et haigekassa on lubanud ja ka teinud kättesaadavaks ravimite koostoimete hindamise e-teenuse retseptikeskusele teadaolevate ravimite omavaheliste koostoimete hindamiseks. "Retseptikeskuses on peamine osa kasutatavatest ravimitest ja see teenus täna töötab," lausus ta. "Jah tõesti, on olemas ju veel ka käsimüügiravimid ja haiglas kasutatavad ravimid. Haiglas kasutatakse ravimeid küll lühiajaliselt, kuid kunagi võiksime jõuda ka nende koostoimete hindamise juurde."

Ta lisas, et huvi korral on haiglatel endil võimalik juba täna teha lisaarendus ja saata koostoimete hindamiseks ka statsionaaris kasutatavate ravimite info. Siiski pole haiglad teinud ettepanekuid, et peaks kiirelt haiglaravimitega edasi liikuma. "Aga on hea, et keegi juba mõtleb ka uute horisontide suunas. Veelkord – haiglad saaksid selle küsimuse ka ise lahendada ja võib-olla on mõni seda juba ka teinud," lausus ta.

Andmebaas on mahukas

Ravimite koostoimete andmebaasi litsentsi hankis haigekassa meditsiinimeedia firmalt Celsius Healthcare. See on Laidmäe sõnul sedavõrd mahukas andmebaas, et võimaldaks juba täna hinnata kõikide ravimite omavahelisi koostoimeid ja lisaks veel ka levinumaid toiduaineid, mis samuti mõjutavad ravimeid.

"Kuidas aga sinna andmebaasi päringuid saadetakse, on iga infosüsteemi individuaalse lahenduse küsimus. Haigekassa-poolsed arendused on ajaliselt ja rahaliselt näiteks käsimüügiravimitega seoses minimaalsed," lausus Laidmäe. "Veidi rohkem tuleb vaeva näha apteekide infosüsteemidega, aga seda me samuti ei hinda keerukaks. Seda arvestades näib, et võime käsimüügiravimitega suveks sellega ühele poole saada, kuid kõikidel on palju tööd ees."

Apteekritele luuakse lisavõimalused

Haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete talituse peaspetsialist Liis Kruus lisas, et lähiajal ei ole plaanis lisada käsimüügiravimite infot retseptikeskusesse, vaid anda apteekritele võimalus hinnata ostetavate käsimüügiravimite koostoimeid patsiendi kasutatavate retseptiravimitega. "Käsimüügiravimite kasutamist teab kõige täpsemini apteeker ning andmebaas võimaldab muuhulgas hinnata ka retseptiravimite ja toidulisandite omavahelisi koostoimeid," lisas ta.

Kruus selgitas veel. et loodud lahendust on võimalik kasutada nii retseptikeskusesse kantavate retseptiravimite koostoimete hindamiseks kui ka haiglas kasutatavate ravimite omavaheliseks või teiste retseptikeskuses olevate aktiivsete ravimite (hetkel aktiivsed ravikuurid) koostoimete hindamiseks. "Selleks on haiglal vaja teha väike lisaarendus ja saata koostoime päringusse statsionaarselt kasutatavate ravimite info -  teenus võimaldab hinnata kas ainult uute ravimite omavahelisi koostoimeid või uurida koostoimeid vastu kõiki retseptikeskuses olevaid aktiivseid retsepte," jätkas ta.  Haiglaravimite retseptikeskusse toomine on eraldi suurem valdkond, mis on tulevikus tema sõnul kindlasti vajalik, et patsiendi kõik ravimid ja koostoimed oleksid ühes kohas koos ja baasi salvestatud.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.