Pessimism soodustab koronaartõvest tingitud suremist

Klaas võib samal ajal olla pooltühi, aga ka pooltäis.
Klaas võib samal ajal olla pooltühi, aga ka pooltäis.

Soomes läbiviidud keskealiste ja vanemate meeste ning naiste uuringust ilmnes, et pessimism on tugev riskitegur südame koronaartõvest põhjustatud surmades.

See ei tähenda siiski, et optimism südamehaigusse suremise eest kaitseks, vahendas ERRi Novaator.

Päijät-Häme keskhaigla psühhiaatriaosakonna teadlased leidsid, et kõrgema pessimismitasemega inimesi ohustab rohkem südame koronaartõve (SKT) tagajärjel suremine. Seda isegi siis, kui arvesse võeti teisi füsioloogilisi ohutegureid. Optimism sellele ohule mõju ei avaldanud.

Teaduslikus tähenduses näitavad optimism ja pessimism inimese hoiakut oma tuleviku suhtes. Vastavalt sättumusele eeldavad inimesed vähemal või rohkemal määral enda jaoks soovitavate või ebasoovitavate asjade juhtumist.

Uurimuse juhtautori doktor Mikko Pänkäläineni sõnul on pessimismi kõrget taset seni seostatud teguritega, mis mõjutavad südame ja veresoonkonna tervist, näiteks põletikku. Kuid andmeid, mis võrdleksid SKT suremusriski isiksuse optimistliku või pessimistliku meelelaadiga on üsna vähe.

Pänkäläineni hinnangul on pessimismi üsna lihtne mõõta ja see võib olla väga kasulik vahend, mida kasutada koronaartõvesse suremise ohu arvestamisel koos teiste tuntud ohuteguritega, nagu näiteks suhkurtõbi, kõrge vererõhk või suitsetamine.

See on esimene uurimus, mis vaatleb koronaartõvesse suremust ja selle seost optimismi-pessimismiga sõltumatute muutujatena. 

Pikemalt Novaatoris.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.