Pressiteade

Taani füsioterapeut: fookuses peab olema laps, mitte teda ümbritsev abivahend

Tunnustatud Taani füsioterapeudi Bente Stormi hinnangul on liikumiserivajadustega lastele mõeldud abivahendite puhul muutunud lisaks mugavusele ja funktsionaalsusele üha olulisemaks ka abivahendi disain.
Tunnustatud Taani füsioterapeudi Bente Stormi hinnangul on...

Tunnustatud Taani füsioterapeudi Bente Stormi hinnangul on liikumiserivajadustega lastele mõeldud abivahendite puhul muutunud lisaks mugavusele ja funktsionaalsusele üha olulisemaks ka abivahendi disain. Just disain määrab paljuski selle, kui hästi laps abivahendi omaks võtab.

Rohkem kui 35 aastat liikumiserivajadusega lastega tegelenud füsioterapeut Bente Storm andis hiljuti Tallinnas toimunud seminaril valdkonna spetsialistidele ülevaate muutustest ja trendidest laste abivahendite alal. Samuti jagas ekspert nõuandeid, kuidas leida lastele sobivaim abivahend.

“Eks erivajadusega lastega seotud mured on ikka samad, mis ka mõni aeg tagasi. Kuid tänu abivahendite tehnoloogilisele arengule ja suuremale valikuvõimalusele on peredel täna oluliselt rohkem võimalusi, mille seast sobivaim leida,” selgitas Storm toimunud muutusi.

“Olulised tingimused on, et abivahend oleks lapse järgi sobivaks kohandatav, lihtsasti puhastatav, mitte liiga raske ja transportimiseks mugavalt kokkupandav.”

Suuremad ootused abivahendite osas

Aastaid füsioterpaeudina lastega tegelenud ja maailma eri paigus valdkonna spetsialiste koolitanud Storm tõi välja, et suurem pakkumine on toonud kaasa ka suuremad nõudmised ja ootused abivahendite mugavusele.

“Näiteks peab olema vahend konkreetsele lapsele spetsiaalselt kohandatav ega tohi jääda liiga suureks, sest muidu teeb see lapsele rohkem kahju kui kasu. Samuti peavad lapsele sobima ka vahendi toed või peab olema võimalik neid reguleerida,” selgitas Storm.

“Ka istmepadjad peavad olema väga mugavast materjalist, sest muidu ei suuda terve päev seda vahendit kasutav laps istudes piisavalt lõdvestuda. Ja muidugi on oluline, et laps saaks seda vahendit kasutades oma asendit päeva jooksul muuta ja lisaks istumisele ka seista, kõndida või pikutada,” lisas Taani füsioterapeut.

Lapse abivahend olgu värviline ja nähtamatu

Storm tõi välja, et täna ootab abivahendi kasutaja, et tal oleks võimalik ka ise abivahendi disainis kaasa rääkida. “Väga tähtsaks on muutunud näiteks see, et oleks võimalik valida abivahendi värvi või selles kasutatavat kangast, et abivahend oleks rohkem personaliseeritud ja kasutaja jaoks eriline,” rääkis Storm, lisades, et nii võtab laps selle ka kiiremini omaks.

Disainist rääkides rõhutas Storm, et kui laps pannakse istuma eriistmesse või kasutama mõnd teist abivahendit, peaks ikkagi laps ise olema see, keda esimesena näeme - mitte vahend tema ümber.

“Abivahend peab oma töö ära tegema, kuid olema sealjuures siiski võimalikult nähtamatu,” tõi Storm välja.

Ta usub, et tulevikus näeme ilmselt veelgi dünaamilisemaid abivahendeid, mis pürgivad selle poole, et erivajadusega lapsed saaksid abivahendit kasutades harrastada aktiivset eluviisi ja rohkem liikuda ning seeläbi ka suurema enesekindluse saavutada.

Abivahendi üürimine aitab selgitada välja sobivaima lahenduse

Eestis on saanud sajad liikumiserivajadusega lapsed ja nende pered oma abivahendi Invaru Abivahendikeskusest. Sealne lasteterapeut Nansy-Kirsti Makisaka tõi välja, et kui perel on tekkinud esmakordne vajadus abivahendi järele, siis tasuks parima valiku tegemiseks tutvuda esmalt terapeudi toel erinevate lahendustega ja ostuga mitte kiirustada.

“Kuna abivahendiga harjumine võtab aega, siis soovitan esmalt vahendi üürile võtta ja osta see välja siis, kui vahend tõesti sobib lapsele,” selgitas Makisaka.

“Abivahendi üürimine on mugav ja soodne viis parima lahenduse leidmiseks, seda eriti väikelaste puhul, kes kasvavad kiiresti ning kelle vajadused võivad sellest tulenevalt üsna kiirelt muutuda.”

Invaru lasteterapeut tõi välja, et sageli ei teagi lapsevanemad, et Invaru terapeudid ja tehnikud on valmis külastama peresid ka nende kodus, lasteaias, koolis või päevakeskustes üle terve Eesti.

“Lisaks vajalike mõõtude paikapanemisele ja abivahendi väljavalimisele õpetame peredele vahendi õiget kasutamist ning kontrollime abivahendite tehnilist korrasolekut,” märkis Makisaka.

Ta lisas, et kõik üüritavad vahendid läbivad enne n-ö uuele ringile minekut desinfitseerimise-puhastamise ja tehnilise kontrolli, mis on vahendite kasutajate jaoks tasuta.

Galerii

Lisa kommentaar

  • Pressiteade

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.