Antibiootikum telefoni teel on usalduse küsimus

Antibiootikumiresistentsus on üha kasvav probleem.
Antibiootikumiresistentsus on üha kasvav probleem.

Eestis kirjutavad perearstid teiste Euroopa riikidega võrreldes antibiootikume oluliselt vähem välja.

Samal ajal esineb meil patsientide sõnul ja perearstide kinnitusel praktikat, kus antibiootikume kirjutatakse välja ka telefoni teel, kirjutas ERRi Novaator.

Tartu ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia ja viroloogia professor Irja Lutsar ütles, et kõik sõltub olukorrast, haigusest ning patsiendi ja perearsti suhtest. "See ju ongi meie perearstisüsteemi eelis, et arst tunneb patsienti sünnist saadik, teab seda peret ja oskab hinnata, kas neile võib antibiootikume telefoni teel kirjutada või mitte," rääkis Lutsar.

Arstiteadlane ja perearst Marje Oona avaldas lootust, et antibiootikumide telefoni teel väljakirjutamine ei ole siiski perearstide töö igapäevane osa.

Tema hinnangul peab angiini korral perearst ikka oma silmaga veenduma, kas patsiendil on angiin, sest sarnase pildi võib mõnikord anda ka viiruslik kurgupõletik. "Ma ise ei suutnud oma praktikast meenutada juhtu, kus ma oleksin angiini ravi telefoni teel määranud, aga muidugi on igal reeglil erandeid," märkis Oona.

Irja Lutsari lisas, et meil tuleb pidada, et päris uue toimemehhanismiga antibiootikume lähiajal tulemas ei ole. "Nii et igaks juhuks antibiootikumide võtmist ma küll kohe kindlasti poolda."

Pikemalt saab lugeda Novaatori lehelt.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.