Üldhaiglate dokumendid liiguvad TISi teistest aeglasemalt

Patsiendi isikuandmed arsti arvutis.
Patsiendi isikuandmed arsti arvutis.

Kui kiiresti liiguvad haigusjuhtumite kokkuvõtted tervise infosüsteemi ja millised on võimalused saada statistika tegemiseks andmeid õigeaegselt?

Sellele küsimusele vastab vastvalminud analüüs "Statsionaarsete ja päevaravi epikriiside saatmise aeg tervise infosüsteemi 2015. aastal," mille pani kokku Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika osakond. 

Näiteks selgub, et eelmisel aastal lõppenud statsionaarsete raviepisoodide kohta saadeti teave riiklikusse tervise infosüsteemi edasi 10,4% juhtudest haiglast lahkumise päeval. 

Epikriisidest 13,2% saadeti tervise infosüsteemi (TIS) järgmisel päeval ja 8,2% ülejärgmisel päeval. Kui kolmandal päeval saadeti veel 9% epikriisidest, siis edasi hakkas saatmine ajas vähenema.

Suurem langus saatmise intensiivsuses toimus alates kaheksandast ja üheksandast päevast — 7. päeval saadeti 5,8%, 8. päeval 3,9% ja 9. päeval 2,7% dokumentidest. Alates 15. päevast langes saadetud epikriiside osatähtsus alla 2% päevas.

Kui 40% dokumentidest saadetakse esimese nelja päeva (päevade 0–3) jooksul, siis kahe kolmandiku saatmiseni (67%) jõutakse esimese kaheksa päeva jooksul.

Kaks nädalat pärast patsiendi haiglast lahkumist on kokkuvõte 85% haiglaravi juhtumitest TIS-i saadetud ja 15% juhtude kohta on kokkuvõte TIS-i veel saabumata. Juhtumi lõpust 30 päeva möödudes on TIS-i laekunud 96% epikriisidest.

Piirkondlikest ja keskhaiglatest saadavad kokkuvõtted raviepisoodidest keskmisest hiljem Pärnu Haigla ja PERH, keskmisest kiiremini Tallinna Lastehaigla, TÜ Kliinikum ning Ida- ja Lääne-Tallinna Keskhaigla.

Keskmisega võrreldavalt toimub teabe edastamine Ida-Viru Keskhaiglast. Pärnu Haigla juhtumite hõlmatus on antud rühmas kõige madalam – 88%.

Üldhaiglatest liiguvad dokumendid teistest silmnähtavalt aeglasemalt Järvamaa, Põlva, Hiiumaa ja Raplamaa haiglatest. Ka 30 päeva möödudes jääb neist laekumata teistest rohkem epikriise.

TAI toob analüüsis välja, et haiglate vahel on saatmises suured erinevused, eripärast, haiglasisestest tegevusjuhistest või sellest, et epikriiside saatmise protsessi ei jälgita. Statsionaarse epikriisi täitmise viimase juhendi järgi on määratletud epikriisi saatmistähtajaks 5 tööpäeva epikriisi kinnitamisest alates.

Oluline on esmane epikriis TIS-i edastada vähemalt 5 tööpäeva jooksul peale haiglast lahkumist ning hiljem uuendatud versioon saata.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.