Uus südame saanud Eesti koolitüdruk on hästi taastunud

Lõikus.
Lõikus.

Maria on esimene alaealine Eestis, kes on saanud endale uue südame.

Peale tema on säärane erakordne operatsioon tehtud vaid veel kolmele Eesti inimesele: kahele viimase aasta jooksul Soomes ja ühele kümme aastat tagasi Itaalias. Juhtumisi on nad kõik olnud naised, kirjutab Postimehe terviseportaal.

Oma uue elundiga on 16-aastane Maria praeguseks täiesti harjunud. «Alguses oli teistmoodi tunne, süda lõi väga kõvasti,» lausus neiu, kelle enda süda oli tunduvalt nõrgem.

Eestis südamesiirdamisi ei tehta, mistõttu opereeriti Võrumaal elavat Mariat tänavu juulis Soomes Helsingi haiglas. Eesti teeb Soomega selles vallas koostööd, mistõttu tasus tüdruku operatsiooni eest Eesti haigekassa ning Mariaga sõitis naaberriiki kaasa tüdruku raviarst, Tartu Ülikooli kliinikumi kardioloog Märt Elmet, kes on tegelenud patsiendi operatsioonieelse ja -järgse raviga.

Arsti sõnul oli tegemist erakordse operatsiooniga, sest lastele siirdatakse südameid tunduvalt vähem kui täiskasvanutele. «See oli arstidele omamoodi katsumus,» lisas ta.

Maria probleemid said alguse kaks aastat tagasi, kui neiul tekkis viiruse tüsistusena südamelihasepõletik. Kuigi tavaliselt sellest haigusest paranetakse, ei läinud temal nõnda.

Tüdrukule hakati otsima uut südant. Doktor Elmeti sõnul kulus umbes kaks ja pool kuud. Õnneks sujus siirdamine edukalt ja kui tavaliselt kulub sellest operatsioonist taastumiseks kuu aega, siis eesti neiul läks kosumiseks vaid kaks nädalat.

«Maria on väga hästi taastunud. Ta käib praegu koolis – see on supertulemus,» lausus Elmet ning tõdes, et vanematel inimestel läheb operatsioonist taastumine tunduvalt aeglasemalt.

Kardioloogi sõnul on kõigil arstidel hea meel, et Maria saab elada edasi tavapärast elu. «See on emotsionaalne ja positiivne saavutus nii meie kui ka Soome arstide jaoks,» lisas ta.

Kui praegu tuleb patsiendil käia kord kuus arsti juures nii Eestis kui ka Soomes, siis pool aastat pärast operatsiooni piisab, kui tüdruk näitab end arstidele iga kahe kuu järel. Seda muidugi juhul, kui kõik sujub kenasti.

Maria elu ei ole uue südame tõttu väga piiratud, siiski peab ta võtma kogu elu immuunsüsteemi mõjutavaid ravimeid. Kõige olulisem on aga hoiduda viirustest.

Täismahus lugu Postimehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.