Le Vallikivi: mida me veel peame tõestama?

Le Vallikivi.
Le Vallikivi.

Juba viimased 10 aastat tehakse igal aastal esmatasandil keskmiselt 220 000 lisavastuvõttu, ja see on püsiv, kirjutas Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige Le Vallikivi.

Kui 2005. aastal oli esmatasandil 4,5 miljonit vastuvõttu aastas, siis aastal 2015 oli see number juba 6,9 miljonit. Peamine tõus on seejuures profülaktiliste vastuvõttude arvelt.

Perearstiabi on ainuke eriala, kus kvaliteediinitsiatiiv on süstemaatiliselt rakendunud ja laienenud ravikvaliteedilt ka organisatsioonikvaliteedile ning seda mitte tänu sunnile, vaid erialaseltsi enda initsiatiivile.

Kui 2007. aastal oli kvaliteedisüsteemiga liitujaid ainult 47%, siis 2015. aastal saime üle minna kõiki perearste hõlmavale kohustuslikule süsteemile, kuivõrd liitunud oli 98% perearstidest.

Kümne aastaga on krooniliste haigete jälgimine drastiliselt paranenud. Kui 2007. aastal oli diabeedipatsientidest vaid kolmandikul või pisut enamal mõõdetud veresuhkru, neerufunktsiooni ja kolesterooli näitajad, siis 2015. aastal olid needsamad näitajad 90% ligi. Me saime üle minna kompleksindikaatoritele ning liita süsteemi ka raviindikaatorid.

2016. aastal hinnati organisatsiooni kvaliteeti juba kuuendat aastat ja see oli esimene aasta, kui seda tehti koostöös haigekassaga – tulemuseks 54 A-kvaliteediga praksist. Üle poole perearstidest on resertifitseeritud ja pädevust omavate õdede hulk esmatasandis on üle saja ning üha kasvab.

Eesti Perearstide Selts on alati andnud oma panuse tervishoiu süsteemi paremasse toimimisse ja haiguste ennetamisele suunatud algatustele – olgu selleks siis esmatasandi teadvustuskampaania, geneeriliste ravimite kasutamise edendamine, digiretsepti ja digiloo kasutamine, e-konsultatsiooni promomine. Ka selle õnnetu jämesoolevähi sõeluuringu puhul olid perearstid tegelikult ju ainsad, kes tähtaegselt valmis olid.

Minu küsimus on – mida meilt siis veel oodatakse ja tahetakse? Mida me veel peame tõestama?

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.