Laste insuldi põhjused on senini teadmata

Igal aastal läheb insuldi diagnoosiga Eesti sünnitusmajadest koju kolm kuni neli vastsündinut?
Perinataalse insuldi diagnoos pannatakse hiljem veel kuuele kuni seitsmele väikelapsele.

Perinataalne tähendab, et insult toimus raseduseajal, sünnihetkel või vahetult pärast sündi, kajastab ERR Novaator.

Arvestada, et aastas sünnib ligi 14 000 last võib perinataalset insult pidada suhteliselt haruldaseks. Samas nendib Tartu ülikooli lastekliiniku nooremteadur Rael Laugesaar, et nii perinataalset kui ka lapseea insulti esineb sagedamini kui üldiselt arvatakse. “Kahjuks ei ole arstide ega elanikkonna teadlikkus lapseea insuldist piisav.”

Tema kuus aastat tagasi kaitstud doktoritööst selgus, et riigi rahvaarvu arvestades esineb Eestis perinataalset insulti rohkem kui ühelgi teisel maal.

“Toona olime maailmas kolmandad, kes kaasasid laste insuldi epidemioloogilisse uuringusse ka need perinataalse insuldi juhud, mille puhul diagnoos hilines,” selgitas arst-resident Laugesaar selle suuremat esinemissagedust Eestis.

Rasedusaegseks, sünniaegseks ja vastsündinu insuldiks loetakse kõiki neid ajurabandusi, mis toimuvad 20. rasedusnädalast 28. elupäevani.

Kuna sageli kliinilised sümptomid puuduvad või on tagasihoidlikud, võib insuldi diagnoos hilineda. Esimesed sümptomid, mida märgatakse, on tihti seotud motoorse arenguga, täpsemalt selle hilinemisega.

“Näiteks kui umbes neljandal elukuul näevad vanemad, et beebi haarab mänguasju vaid ühe käega või aastasena käima õppides ei aseta maha ühe jala kanda, on põhjust pöörduda lasteneuroloogi poole ja vaja võib minna täiendavaid uuringuid,” selgitab nooremteadur Laugesaar.

Nii võibki ilmsiks tulla, et põhjuseks on looteeas või vahetult pärast sündi tekkinud insuldist tingitud ühe kehapoole osaline halvatuse ehk hemiparees ja lapsel diagnoositakse piltdiagnostika abil perinataalne insult tagantjärele.

Kui lapsel tekib pärast esimest elukuud kuni täisealiseks saamiseni ootamatult ühe kehapoole nõrkus, kõnehäire, tasakaaluhäire või kõnetakistus võib tegemist olla lapseea insuldiga. Seda esineb Eestis umbes sama palju kui teisteski maades: 100 000 lapse kohta 2,73 juhtu aastas.

Lapseea insult sarnaneb täiskasvanu insuldile: järsku tekkinud sümptomid ei hüüa tulles ega vali kohta. Insuldist tingitud ühe kehapoole nõrkus, kõne- ja teadvushäired võivad tekkida klassitunnis, kodus, laulukooris, trennis kui ka kõikjal mujal. Oluline on need sümptomid ära tunda ja võimalikult kiiresti haiglasse jõuda.

Laste insuldi põhjused teadmata

Täiskasvanutel soovitavad arstid insuldi vältimiseks harrastada tervislikke eluviise, ravida südamehaigusi ja kõrget vererõhku ning kolesterooli. Hoiduda suhkruhaigusest. Loobuda suitsetamisest. Need kõik on tuntud insuldiriski suurendavad tegurid ja eeldused, mis kujunevad välja aastatega.

Kuid kes või mis on süüdi, kui insult tabab last, imikut või loodet? Mitte keegi!? Jah, suurel osal juhtudel tabab see täiesti tervet last. Miks? Sageli jääb põhjus ebaselgeks. Kindel on vaid see, et laste puhul ei ole insult elustiilihaigus.

Insult võib tekkida aju veresoone sulgumisest (isheemiline insult) või aju veresoone lõhkemisest (ajusisene verevalandus ehk hemorraagiline insult). Ajuveresoone lõhkemised moodustavad lastel 40 ja täiskasvanutel 15 protsenti kõigist insuldijuhtudest.

Laugesaar on leidnud, et umbes pooled laste aju veresoone lõhkemisest tingitud hemorraagilised insuldid on põhjustatud veresoonte anomaaliatest.

Loe täismahus siit.

Lisa kommentaar

  • Karin Alamaa-Aas
    Eesti Proviisorite Koda

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.