Eesti teadlased avastasid üllatava raseduse katkemise põhjusele

Raseduse iseeneslikku katkemist esineb sagedamini kui tavaliselt arvatakse. Naise ja kogu pere jaoks on see ootamatu ja kurb sündmus, millega kaasneb nii füüsiline kui emotsionaalne stress.

Sellega seonduvaid stressreaktsioone aitab paljuski leevendada teadmine, miks rasedus katkes ning ka see, kui ostakse ära hoida suuremaid ja tõsiseimaid tüsistusi, kajastab ERR Novaator. Raseduse katkemises omab olulist rolli väike geeniperekond, leidsid Tartu ülikooli inimgeneetikud värskelt ilmunud teadusartiklis.

Veelgi enam – nad leidsid, et selle geeniperekonna parem tundma õppimine võib aidata leida uusi ravivõimalusi naistele, kes on hädas korduvalt katkenud rasedustega. See on esimene kord, kui teadlased suudavad korduvate raseduste katkemise puhul sõrmega millelegi nii konkreetsele osutada.

Iga viienda rasedusega kaasneb kergem või raskem terviseprobleem. Võrdlemisi suurele sagedusele vaatamata on see teema, millest palju ei räägita. Mitmed tüsistused, näiteks raseduse katkemine ehk nurisünnitus, on valusad nii emotsionaalselt kui füüsiliselt ning õige sageli kaasneb perel ka häbi- ja süütunne ebaõnnestumise tõttu.

Alati ei oska ka meedikud vastata küsimusele, miks rasedus katkes ja mis viga võib olla. Raseduse katkemise põhjuseid on mitmeid ja sageli esinevad need kombineeritult. Umbes pooltel juhtudel ei suuda arstid ega teadlased leida aga ühtki riskitegurit, mida saaks seostada raseduse katkemisega konkreetsel juhul.

Mitmeid uusi teadmisi rasedustüsistuste ja nende põhjuste kohta on viimasel kümnel aastal pakkunud Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi ja naistekliiniku ühised teadusuuringud. Nende “õnneliku raseduse” ehk “Happy pregnancy” uuring on kinnitanud, et mitmed rasedustüsistused tekivad sageli just platsenta töö häirete tõttu. Kuigi sellised tüsistused nagu loote kasvu häired, preeklampsia ja rasedusdiabeet on esmapilgul erinevad probleemid, on nende väljakujunemisega seotud mitmed sarnased mehhanismid.

Uurides ebaselge põhjusega korduvaid raseduse katkemisi ja küsides, miks need juhtuvad, jõudsid teadlased varajases raseduses avalduvate platsenta geenide häirunud profiilini. Selleteemaline artikkel ilmus täna maailma ühe mainekaima teadusajakirja Nature sõsarväljaandes Scientific Reports.

Üllatav ja lihtne avastus

Uuringu vastutav täitja, TÜ inimese geneetika professor Maris Laane sõnul puudutavad korduvad raseduse katkemised hinnanguliselt kuni kolme protsenti last soovivatest paaridest. Protsendid ja hinnangud sõltuvad definitsioonist.

Laan selgitas, et raseduste katkemisega on varasemalt seostatud näiteks immuunsüsteemi häireid ja niinimetatud võõra organismi äratõukamise reaktsiooni, ent Scientific Reportsis avaldatud uuring nende mehhanismide tugevat seost ei leidnud. Samuti ei leitud, et korduvad raseduse katkemised oleksid valdavalt tingitud põletikulistest protsessidest, programmeeritud rakusurmast (apoptootilised protsessid) või vere hüübimiskaskaadi häirumisest, nagu varem arvatud on.

“Eneselegi üllatuseks leidsime, et see kõik on palju lihtsam,” ütles Laan.
“Uuringu andmed näitasid, et korduvate raseduste katkemistega naiste platsentas on alla reguleeritud suur osa genoomi ja rakkude baasülesandeid.”

See tähendab, et platsenta rakud ei suuda tagada enam nende valkude ja komplekside tootmist, mida on vaja normaalseks genoomi paljundamiseks ja kromosoomide struktuuride loomiseks, geenide õigeaegseks avaldumiseks ja sünteesitud valkude transpordiks, raku hingamiseks ja energia tootmiseks.

“Selliste funktsioonide häirumine mõjutab negatiivselt nii kiiret rakkude jagunemist kui spetsialiseeritud rakutüüpide arengut ehk diferentseerumist,” lisas professor. “Mõlemad protsessid on kriitilise tähtsusega just raseduse alguses, mil ühest viljastatud embrüost peab lühikese perioodi jooksul arenema normaalne loode ja töökorras platsenta.”

Samm katkemiste ennetamise suunas

Uute teadmiste ja kogutud andmete põhjal pakuvad Tartu ülikooli teadlased välja uudse idee: kui rasedus on, mis iganes põhjusel, määratud ebaõnnestumisele, siis kõige valutum mehhanism ema organismi jaoks on see, kui platsentarakkude genoom reguleeritakse ümber selliselt, et see ei toeta enam normaalset rakkude tööd.

“Kui lootel on midagi viga või rasedus ei pesastu emakasse piisavalt sügavale, on evolutsiooni teel kujunenud mehhanism, mis suunab raseduse katkemisele nii, et ema organism saaks võimalikult säästa,” sõnas professor Maris Laan.

Piltlikult tehakse selle mehhanismi käigus platsenta genoomile loomulikul teel shut down, mille tulemusena platsenta ja loode ei arene edasi ja suunatakse iseeneslikule ja rahulikule irdumisele.

“Sellise loomuliku protsessiga kaasneb emale katkenud rasedusest vabanemisel muid tüsistusi vähem ja meie andmetel reguleerib seda ainult üks konkreetne kaheksast valgust koosnev transkriptioonifaktorite perekond E2F. See valguperekond suunab omavahelises koostoimes kogu platsenta genoomis avalduvate geenide profiili raseduse katkemise teele,” rääkis Laan.

Avaldatud artikkel on leitav siit.

Loe täismahus siit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

4. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.