Õed taotlevad vaktsineerimisõigust

Õde tegemas vaktsinatsiooni keskealisele mehele.
Õde tegemas vaktsinatsiooni keskealisele mehele.

Tartu Tervishoiu Kõrgkool taotleb sotsiaalministeeriumi immuunprofülaktika ekspertkomisjonilt ja terviseametilt luba immuniseerimise valikaine läbiviimiseks.

Suur osa kõrgkooli lõpetajatest töötab abiõena ja kõrgkooli lõpetamise järgselt jätkub töö õena või ämmaemandana. Enamasti on selleks ajaks selge ka valdkond, kuhu tulevane õde või ämmaemand soovib tööle minna, kuid on valdkondi, kus ei piisa ainult lõpudiplomist teatud tööülesannete täitmiseks.

Nii näiteks kuulub tegevusjuhendist lähtuvalt pereõe töökohustuste hulka ka vaktsineerimine. Kuid vastavalt sotsiaalministri 31.01.2003 a. määrusele nr 116 „Immuniseerimise korraldamise nõuded“ tohib immuniseerimist teha arst, õde või ämmaemand, kes on täies mahus läbinud  immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ja saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse.

Selleks, et tulevasi õdesid ja ämmaemandaid tulevaseks tööks veelgi paremini ette valmistada pakub kõrgkool sellest õppeaastast õe ja ämmaemanda õppekavade üliõpilastele valikainet “Immuniseerimine”(2 EAP, 52 tundi). Kuigi sotsiaalministeeriumi poolt on ette antud täiendõppekursuse minimaalseks mahuks 16 tundi, on kõikide vajalike teemade põhjalikuks ja igakülgseks käsitlemiseks planeeritud lisaks sellele veel iseseisev töö nii kirjandusega kui e-õppe keskkonnas.  Kursust viivad läbi pikaaegse pereõe töökogemusega õppejõud, kes on läbinud nii immuniseerimisalase baaskursuse kui ka täienduskoolituse ning harivad ennast pidevalt erialakirjanduse ning konverentsidel osalemisega.  Kuna seni on Tartus „Immuniseerimise“ baaskursust läbi viinud arsti haridusega õppejõud Tartu Ülikoolist, on igati sobilik, et õdedele annavad baasteadmisi õenduse taustaga õppejõud.

Leiame et, lõpetajate tööturule suundumise paremaks toetamiseks on hädavajalik, et valikaine edukalt läbinud üliõpilased saaksid kõrgkooli lõpetades ka lisaks lõpudiplomile tunnistuse, mis lubaks neil õena tööle asudes immuniseerimisi läbi viia.

Lisa kommentaar

  • Kersti Viitkar,
    Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppeprorektor

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.