Reform tuli Rapla haigla EMOle kasuks

Rapla haigla juht Kaire Aadamsoo.
Rapla haigla juht Kaire Aadamsoo.

Rapla haigla 336 566 euro suurune kahjum 2015. aastal sundis haigla omanikke tegema läinud aasta keskel muudatusi, muu hulgas ka erakorralise meditsiini osakonnas.

Rapla haigla juht Kaire Aadamsoo rääkis jaanuari algul, et arstide valveringides muutusi EMOs ei tehtud – haiglas kohapeal valves on alati kas erakorralise meditsiini arst või anestesioloog ning kirurg või sisearst, ehk kokku kaks arsti.

"Öised pöördujad vajaksid anestesioloogi abi, kui haigla osutaks erakorralise kirurgia teenust, aga seda me ei osuta," lisas Aadamsoo.

Analüüside ja röntgeni kättesaadavus haigla juhi sõnul varasemaga võrreldes pigem paranes – kui seni olid vastavad töötajad kohapeal ainult esmaspäevast reedeni 8–16 ja edasi koduvalves, kust väljatuleku aeg oli kuni poolteist tundi, siis nüüd on haiglas kohapeal kõikidel päevadel, sh nädalavahetus ja riigipüha nii labori kui röntgenipersonal kell 08–22. Haiglal on olemas laborivarustus erakorraliste analüüside tegemiseks ka öisel ajal, kell 22–08.

"Patsiendid, kellel tõesti on vaja südaöösel röntgenit teha, viiakse kiirabi poolt kohe Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse, aga need on üksikjuhtumid senise perioodi jooksul," sõnas Aadamsoo. "Raplamaa haigla on regionaalhaigla tütarhaigla ja meil on väga hea omavaheline koostöö, sealhulgas Rapla kiirabiga, mis on samuti regionaalhaigla koosseisus," lisas ta. Teistesse maakonnahaiglatesse Rapla haiglast valve ajal erakorralisi patsiente ei suunata.

"Oleme peale nende, meie hinnangul pigem teenuse kättesaadavust parandanud muutuste järgselt, olukorda pidevalt hinnanud," kõneles haigla juht, "ning meie EMOsse pöördujate arv ei ole sellel perioodil vähenenud, küll aga on abivajajad hakanud pöörduma rohkem päevasel ajal."

Valdav enamus Raplamaa haigla erakorralise meditsiini osakonda pöörduvaid patsiente kuulub Aadamsoo sõnul nn rohelise patsiendi ehk kergema haige kategooriasse. Raskemad patsiendid, nn kollase või punase kategooriasse kuuluvad, viib kiirabi otse kõrgemasse ravietapi haiglasse Tallinnas: PERH, ITKH, LTKH, Tallinna Lastehaigla.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.