Üldhaiglates on tasuline teenus harv

Kui regionaal- ja keskhaiglates on tasuliste teenuste abil võimalik end pikana tunduvas ravijärjekorras n-ö ette poole osta, siis üldhaiglates tasulisi teenuseid praktiliselt ei ole või on mõnel üksikul erialal.

Lõuna-Eesti Haigla esindaja Ave Abel ütles, et ravijärjekordade pikkus sõltub enim erialast. "Mõne eriala ambulatoorsele vastuvõtule saab nädala jooksul, mõnele ei olegi koheselt võimalik vaba aega pakkuda, sest ajad on mitu kuud ette registreeritud," ütles ta.

Kõige pikemad järjekorrad on Lõuna-Eesti Haiglas ortopeedide vastuvõtule, kuna soovijaid on lihtsalt palju. Pikemad on järjekorrad ka kardioloogi ning nina-kõrva-kurguarsti juurde.

Tasulist teenust Eesti haigekassas kindlustatud isikutele järjekorras n-ö ette ostmiseks aga Lõuna-Eesti Haiglas ei pakuta. "Tasulist teenust kasutavad eelkõige inimesed, kellel puudub Eesti haigekassa kindlustus või teiste riikide (nt Venemaa) kodanikud, kes soovivad saada ravi välismaal," sõnas Abel.

"Hetkel on kõige enam tasulisi vastuvõtte naistearstidel, kelle juures käivad Venemaa kodanikud, kes planeerivad meie haiglasse sünnitama tulla," ütles haigla esindaja. 

Põlva haigla ülemarsti Margit Rikka sõnul pole ka nende asutuses tasulisi vastuvõtte praktiliselt üldse, va kindlustamata inimesed, kes maksavad kõik plaanilise ise ja kelle jaoks hinnakiri on sama haigekassa omaga. "Meie järjekorrad ei ole nii pikad," ütles Rikka. "On üksikud juhud, kelle on vaja kiiresti töövõimetust hinnata, siis on neuroloogil olnud tasulisi vastuvõtte," tõi ülemarst välja.

Järvamaa haigla juhi ja arsti Andres Müürsepa sõnul ei ole Paides asuval haiglal hetkel tasulisi vastuvõtte. Ta lisas, et ravijärjekordade pikkus ei ole praegu sõltuvuses mitte niivõrd haigekassa lepingust (sest raha on), vaid tööjõu ehk eelkõige arstide puudusest.

Viljandi haigla juhatuse liikme Enno Kase kinnitas samuti, et tasuline vastuvõtt on Viljandi haiglas olnud seni marginaalne teema, kuna enamusel erialadest on järjekord mõistliku pikkusega ning erialadel, kus järjekorrad on liiga pikad, ei ole küsimus rahastamises, vaid vastuvõtuvõimekuses.

"Kuna 2017. aasta kohta haigekassa lepingut veel ei ole, ei saa ka ennustada, mis muudatused sel aastal võivad toimuda," ütles Kase.

Kuressaare haigla juhi Märt Kõlli sõnul on tasuliste teenuste kasutamine olnud nende haiglas seni tagasihoidlik.

"Kuna põhierialadel on meil järjekord alla kuu aja, ju siis ei pea inimesed tasuliste teenuste kasutamist vajalikuks," arvas Kõlli Saarte Hääles

Samas on tema sõnul defitsiitseid erialasid, kus inimesed on tohtri vastuvõtule pääsemiseks nõus maksma tavalisest visiiditasust rohkem. "Näiteks suvel Kuressaares vastuvõtte tegemas käinud Villem Vihmannile panime iga kord ka paar-kolm tasulist aega ja inimesed kasutasid seda võimalust," rääkis Kõlli.

Tema sõnul jäi möödunud aastasse ka üks tasuline liigesevahetusoperatsioon. Tasuliste teenuste hulka lisandusid 2016. aastal optometristi vastuvõtud, melanoomide diagnoosimiseks teeb haigla aga koostööd Dermtestiga.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.