Austria teadlased patenteerisid nohuvaktsiini

Nohu.
Nohu.

Edukate edasiste uuringute puhul võib ühe levinuma nakkushaiguse vaktsiin olla vaid 6-8 aasta kaugusel.

Patent on märkimisväärne, kuna nohu on pikka aega peetud haiguseks, mille vastu ei aita miski peale voodiravi ja rohke vedelikutarbimise, vahendab Postimehe tehnikaportaal väljaannet The Independent.

Tegemist on kompleksse haigusega, mille levinumad haigustekitajad kuuluvad rinoviiruste klassi. Need põhjustavad kokku 30-80% kõigist haigusjuhtudest. Lisaks rinoviirustele levitavad haigust ka koroonaviirused (10-15%) ja gripiviirused (5-15%).

Rudolf Valenta ja tema kolleegid Viini Meditsiiniülikoolist uurisidki rinoviirust. Reeglina ründab meie immuunsüsteem haigestumise korral haiguse keskosa, mis ei ole aga haigustega võitlemiseks kõige efektiivsem moodus.

Palju otstarbekam oleks rünnata viiruse kesta, mille abil haigustekitaja suu, kõri, nina ja kõhu limaskestadele kinnitub, kinnitas Valenta. See on ka mehhanism, mida uus vaktsiin haiguse ärahoidmiseks kasutab.

"Me kinnitasime kindlad rinoviiruse kesta tükid transpordivalgu külge. Antikehade toime muutmine on väga vana põhimõte," ütles Valenta. Sellise antikehade toime korral on ka viiruste mõju ravitoimele oluliselt väiksema mõjuga kui siis, kui antikehad viiruse keha spetsiifilisi piirkondi "sihtima" peab – erineva ülesehitusega rinoviiruste väliskest on enamusel neist piisavalt sarnased.

Valenta sõnul võib vaktsiin patsientidele manustamiseks valmis olla juba kuue kuni kaheksa aasta pärast. "Juba esimese viiruse kestaga varustatud valgu tootmisel saavutasime väga hea haigustpärssiva toime. Korraliku rahastamise korral on reaalsete patsientide vaktsineerimine kuue kuni kaheksa aasta kaugusel," ütles professor.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.