Mida oodata teaduses 2017. aastal?

Teadusuudiseid tasub tänavu hoolikalt jälgida, sest tõenäoliselt saame palju uut infot selle kohta, kuidas viirused, bakterid, mikroobid ja geenid meie tervist mõjutavad.

Ajakirjade Nature ja Science abil tegi Postimehe teadusportaal ülevaate alanud aasta kõige oodatumatest teadussündmustest. Kaks neid on meditsiinivaldkonnast.

T-rakud asuvad vasturünnakule. Tänavu võime saada ka USA Inimmikrobioomi projekti tulemused, kus keskendutakse enneaegsete sündidele, diabeedile ja põletikulistele soolehaigustele. Tänavu võib turule jõuda ka CAR-T tüüpi vähiravi, kus vähki põdeva inimese immuunsüsteemist võetud T-rakke (pildil) muudetakse geneetiliselt nii, et nende endiga saaks vähi vastu võidelda.

Ravimist nähakse lootuskiirt leukeemia ja lümfisüsteemivähi käes kannatavatele inimestele.

Geneetiline kemplemine. Palju vaidlusi on tekitanud viimase aja üheks olulisemaks teadusavastuseks peetud CRISPR-Cas9 geenitehnoloogia, mis võimaldab genoomis lihtsalt muutusi teha. Vaieldakse selle üle, kes on selles vallas kõige olulisemad avastused teinud.

Sel aastal peaks USA kohus otsustama, kas avastuse patent kuulub California Ülikoolile Berkeleys või Harvardi Ülikooli ja Massachusettsi Tehnikaülikooli Broad Institute’ile.

Tõenäoliselt hakatakse sellest aastast Suurbritannias kasutama tehnoloogiat, mis võimaldab kolmel vanemal lapsi saada. Võimalus on mõeldud inimestele, kes ei taha oma lastele geneetilisi haiguseid edasi pärandada.

Teiste eesootavate teadussündmuste kohta loe Postimehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib JÄRELRAVI KLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

10. detsember 2018

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib DIAGNOSTIKAKLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

03. detsember 2018

Meditsiini­uudised

6. november 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.