Ossinovski: Aprillis tuleb otsus

Konverentsil esines ettekandega ka tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, kes saab veel viimaseid näpunäiteid oma nõunikult Andri Maimetsalt.
Konverentsil esines ettekandega ka tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski,...

Konverentsil Meditsiin 2017 andis esimese ministriaasta jooksul tehtust andis ülevaate töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski.

“Aasta tagasi teie ees seistes lubasin, et eesmärgiks saab tervishoiusüsteemi kui terviku suurem sidustamine, tervishoiusüsteemi haiglakesksuse vähendamine, et erinevate klotside vahel olevad praod saaks ära täidetud, et patsient sisse ei kukuks,” ütles minister.

Aastal 2016 tehtust tõi Ossinovski välja, et koos partneritega on jõutud kauaoodatud konsensusleppeni ja tänu sellele saavad tervishoiu kõrgkoolid võtta õppima senisest rohkem tulevasi õdesid ja ämmaemandaid. “Unustada ei saa ka palgateemat. Oleme Soome tööturu tõmbes, mistõttu ka oma analüüsides oleme pikaajalise eesmärgina näinud konvergentsi Soome tervishoiu palkadega,” kinnitas ta ja lisas, et neil on valmisolek toetada palgatõusu arstidel natukene üle 7% ja õdedel 10%. Olulise teemana tõi minister välja ka patsientide omaosaluse, mida tuleb vähendada. Lisaks reformitakse lähiaastatel täiendava ravimihüvitise süsteemi.

Muret toov viisik
“Ja nüüd minu viis “kullakest”: alkohol, tubakas, ülekaal, HIV ja narko,” loetles minister. “On selge, et enamik Eesti inimeste kehvadest tervisenäitajatest tegelikult ei tulene tervisesüsteemi puudustest vaid kehvadest eluviisidest ja ühiskonna vaesusest,” jätkas ta.
Ossinovski sõnul on tal hea meel, et viimastel aastatel on alkoholi üldtarbimine mõõdukalt vähenenud.

Ministri sõnul on ülekaalulisus on Eestis kasvav rahvatervise probleem, millele ei ole piisavalt tähelepanu pööratud. Esimeste sammudena probleemi lahendamiseks maksustab valitsus suhkru, magustatud joogid, kavatseb üle vaadata koolide-lasteasutuste toidupakkumise korralduse ja kehtestada ka seal piirangud.

Kolmanda “kullakese”, HIVi osas, tuleb jaanuaris avalikule arutlusele tegevuskava. “Olulisem sellest tegevuskavast on see, et oleme asunud tõsistele tegudele. Narkomaania ja HIV on kogu tervishoiusüsteemi probleem, mitte esoteerika, millega Tervise Arengu Instituut vabal ajal tegeleb,” märkis Ossinovski.

Raha on vähe
Raha on vähe ja tervishoiu pikaajaline rahastus vajab lahendust, ütles minister. “Mul on usku, et uus valitsus suhtub tervishoidu tõsisemalt kui eelmine,” kinnitas ta. Riigieelarve strateegia koostamise ajaks, aprilliks, on kokku lepitud peaministri ja rahandusministriga, et vabariigi valitsus võtab vastu poliitilise otsuse tervishoiu pikaajalise rahastuse osas.

“Ütlen veelkord – toimiv solidaarne ravikindlustussüsteem on Eesti ühiskonna tuumikfunktsioon ja selle jätkusuutlikkus peab olema tagatud,” kinnitas Ossinovski, et sellest lubadusest ei taha ta taganeda.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.