Grippi on surnud 14 inimest

Grippi on peamiselt surnud vanemaealised iniemsed.
Grippi on peamiselt surnud vanemaealised iniemsed.

Uuenenud andmed on saadud tänu terviseameti paranenud teabevahetusele haiglatega, mistõttu tõusis oluliselt gripi tõttu intensiivravi vajanute ja ka elust lahkunute arvu.

Üheksa haigla andmeil on hooajal intensiivravi vajanud 48 ja surnud kokku 14 inimest, neist üks 7-kuune laps, ülejäänud on olnud vanemaealised patsiendid vanuses 65+. 7-kuune laps kuulub riskirühma vanuse tõttu, kuid oli väidetavalt eelnevalt terve. Vanemaealised patsiendid kuulusid kõik gripi suhtes riskirühma, keegi polnud vaktsineeritud.

Hüppeline gripist tingitud surmajuhtude kasv ei ole seotud ringlevate gripiviiruste virulentsuse ega ohtlikkusega. Selle taga on paranenud koostöö haiglatega.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole pöördunute arv nädalaga oluliselt ei muutunud. Arstiabi vajas aasta 2. nädalal (9-15.jaanuar) 5501 inimest, neist veidi üle 34 protsendi olid lapsed.

Gripp ja gripilaadsed haigestumised

Gripi ja gripilaadsete nakkuste sihipärase uuringu (sentinel-seire) kaudu registreeritud andmete põhjal langes eelmisel nädalal gripitaolistesse viirustesse haigestumised 11 protsendi võrra. Grippi haigestumine langes kõikides vanusrühmas, üksnes koolilaste seas püsis samal tasemel.

Kahe järjestikuse nädala grippi ja gripilaadsetesse viirusnakkustesse haigestumuse trendi analüüsides võib öelda, et grippi haigestumine on stabiliseerunud, kuid püsib veel suhteliselt kõrgel tasemel. Grippi haigestumise vähenemisest on veel vara rääkida. Grippi haigestumuse intensiivsust võib endiselt hinnata keskmiseks ja geograafilist levikut laialdaseks.

Etioloogiline struktuur

Ringlevate viiruste etioloogiline struktuur ei ole muutunud, gripiviiruste osakaal moodustab 68 protsenti kõikidest ringluses olevatest viirustest.

Laboratoorse kinnituse said 267 A-gripiviirust, alatüpeeriti 21 A gripiviirust, need kõik olid A gripiviiruse alatüübid (H3).

Muudest hingamisteede viirusnakkusi põhjustavatest viirustest oli haigestumine valdavalt seotud RS- (13%) ja paragripiviirusega (7,5%), kuid domineerivaks on jätkuvalt gripiviirused.

Rasked gripijuhud

E-Tervise SA täpsustatud andmetel on hooaja algusest hospitaliseeritud 362 patsienti, neist peaaegu 60 protsenti on olnud üle 65-aastased (39,8%) ja tööealised patsiendid (18,9%), lapsi vanusrühmas 0-4 oli hospitaliseeritute hulgas 25 protsenti.

Üheksa haigla poolt edastatud andmetel on hooaja algusest vajanud gripi tõttu intensiivravi 48 inimest, neist kaks last, kaheksa inimest vanuses 20-64 eluaastat, ülejäänud 38 olid vanemad kui 65 eluaastat.

Üks intensiivravile sattunu oli väidatavalt enne terve, kahe inimeste kohta andmed puudusid, ülejäänud 45 inimest ehk 93,7% kuulusid riskirühmadesse nii vanuse kui ka olemasolevate krooniliste haiguste tõttu. Andmed intensiivravile sattunute vaktsineerimise kohta kas puudusid või on kindlalt teada, et inimesed ei olnud vaktsineeritud. Kaasuvatest haigustest olid esikohal kardiovaskulaarsed- ja kopsuhaigused.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.