Arstide liit: kanepi näidustuse regulatsiooni muutmine pole vajalik

Arstide liidu president Lembi Aug.
Arstide liidu president Lembi Aug.

Kanep ei saa olla kunagi esmavalik, vaid peaks jääma vajadusel üksikjuhtude lahenduseks, leiab arstide liidu president Lembi Aug.

"Kanep kuulub ohtlike uimastite hulka kõrvuti amfetamiini, heroiini ja oopiumiga ning on ÜRO narkootiliste ainete konventsiooni alusel keelatud aastast 1961. Keelatud on kõik kanepi (Cannabis sativa) sordid, mille kuivaines sisaldub üle 0,2 % tetrahüdrokannabinooli ja eraldi liiki „ravikanepit“ kui sellist ei ole olemas," kirjutas arstide liidu president Lembi Aug arstide liidu avalduses.

"Tõenduspõhise meditsiini areng ja kombineeritud ravi erinevates valdkondades suudab tagada vajaliku ravivastuse, ning täiendav kanepi baasil loodud ravim ei saa kunagi olla esmavalik, pigem üksikjuhtudel täiendav vahend haiguse finaalstaadiumis. Selliste üksikjuhtude lahendamiseks on Eestis loodud toimiv süsteem, kuid senini on vajadus olnud pea olematu," on kirjas avalduses.

"Eeltoodust lähtuvalt on EAL seisukohal, et kanepi meditsiinilise näidustuse regulatsiooni Eestis ei pea muutma, kuna puuduvad tõenduspõhised uuringud, mis tooksid välja eelised võrreldes teiste kasutusel olevate ravimitega. Kanepipreparaadid on vajadusel ja vastavate näidustuste olemasolul reservpreparaatidena haigetele reaalselt kättesaadavad, kuid seni on vajadus nende järele olnud nullilähedane," oli arstide liidu avalduse kokkuvõte.

Arstide liidu avaldus täismahus on leitav siit.

Kanepiteema oli täna riigikogus arutlusel

Sotsiaalkomisjoni esimehe Helmen Küti sõnul kuulas komisjon täna erinevaid arvamusi, kuid ei langetanud otsuseid. „Ekspertide hinnangul on tänane regulatsioon piisav, et kasutada kanepit meditsiinilisel näidustusel. Komisjon teeb otsuse esmaspäevasel istungil, kuidas petitsioone edasi menetleda,“ ütles Kütt riigikogu portaalis.

Kollektiivses pöördumises „Kanepituru parema reguleerimise ettepanekud Riigikogule“ tehakse ettepanekud ravikanepi tootmise korraldamiseks ja selle eksportimiseks. Samuti kirjeldatakse ravikanepi kasutamise tingimusi Eestis. 

Erakonna Eestimaa Rohelised kollektiivses pöördumises nõutakse raviks vajaliku kanepi tootmiseks, töötlemiseks ja patsientidele kättesaadavuse tagamiseks vajalike seaduseelnõude väljatöötamist ja vastuvõtmist riigikogus. 

Ka Eesti Perearstide Seltsi, Eesti Psühhiaatrite Seltsi, sotsiaalministeeriumi ja terviseameti esindajad ei näinud vajadust muuta seadust, mis reguleerib kannabinoidide kasutamist meditsiinilisel näidustusel. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.