Algasid ettevalmistused HPV vaktsiinitootja leidmiseks

Sotsiaalministeerium alustas ettevalmistusi, leidmaks hanke kaudu sobivaima tootja HPV vastase vaktsiini lisamiseks riiklikusse vaktsineerimiskavva.

Tootjaid on Eestis kolm ja nende kohta saab lugeda tänasest uudisest. Riigihanke ettevalmistamine HPV vaktsiinide hankimiseks hetkel käib.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Martin Kadai selgitas, et värske määruse eelnõuga lisatakse immuniseerimiskavasse 12aastaste tütarlaste vaktsineerimine inimese papilloomiviirusnakkuse vastu.

"Inimese papilloomiviirus põhjustab eri uuringute põhjal 85–100% kõigist emakakaelavähkidest ning võib põhjustada ka teiste paikmetega kasvajaid," jätkas Kadai. See papilloomiviirus levib peamiselt sugulisel teel, mistõttu on vaktsineerimise sihtrühmaks valitud vanuserühm, kus vaktsineerimisega saavutatav ennetav mõju on kõige suurem. Emakakaelavähki haigestumine on Eestis tema sõnul suurem kui Euroopa keskmine näitaja. 

Eelnõu käsitleb lisaks ka muutusi B-hepatiidi vaktsiini osas, milleks ettevalmistused on toimunud üle aasta.

Eelnõu tervikuna saadeti ministeeriumist edasi neljapäeval ja tutvuda saab sellega siit.

B-hepatiidi vaktsiini osas võetakse imikute ja väikelaste vaktsineerimiseks kasutusele viievalentse vaktsiini asemel kuuevalentne, mis sisaldab täiendavalt B-viirushepatiidi vastast komponenti, millest on räägitud mõnda aega.

"Muudatuse tulemusena ei toimu enam eraldi vastsündinute sünnijärgset universaalset vaktsineerimist B-viirushepatiidi vastu," selgitas  Kadai.

Sünni järel jätkub vaid riskirühma kuuluvate laste vaktsineerimine B-viirushepatiidi vastu. Ühtlasi väheneb kuuevalentse vaktsiini kasutusele võtmisega vaktsineerimise süstete arv lastel ning selle võrra ka vaktsineerimise teenuste arv tervishoiuteenuse osutaja seisukohalt.

Muudatuse eesmärk on tema sõnul kaasajastada riiklikku immuniseerimiskava, võttes arvesse muutunud B-viirushepatiidi epidemioloogilist olukorda Eestis, muutusi vaktsiiniturul ning elanikkonna ja tervishoiutöötajate ootusi.

Kadai kinnitas, et muudatustega luuakse eeldused elanikkonna paremaks soostumuseks väikelaste vaktsineerimiseks, võimalus paremini sobitada väikelaste vaktsineerimisi immuniseerimiskavasse mittekuuluvate vaktsiinidega ning ühtlustada vaktsineerimisega hõlmatust vaktsiinvälditavate nakkushaiguste vastu.

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.