Itaalia streik Eesti ametnike moodi

Karikatuur.
Karikatuur.

Itaalia streik on nähtus, kus tööd ei katkestata, kuid kõiki sisekorra eeskirju täidetakse piinliku täpsusega ja samas ülimalt aeglaselt.

Tundub, et midagi taolist on sotsiaalministeerium koos haigekassaga ette võtnud ka tervishoius haiglate ning seeläbi patsientide suhtes. Või on siis Eesti ametnik oma olemuselt samasugune kui üle piiri viidud itaalia tööline?

Targem on jätta selle üle arutlemine ilmselt Kivirähu ja Juure tandemile. Igal juhul on riiklikul tasandil omale pähe võetud, et Eestis peab olema 1,3 miljoni elaniku kohta 3200 aktiivravi voodikohta ja selles suunas on siis juba 10 aastat põikpäise järjekindlusega rühitud. Ei ole siin aidanud ei arstide streigid, aasta algusse kuhjuvad haiged ega muud appikarjed – vanker liigub silmaklappidega hobuse veetuna raudselt oma sihi suunas – 3200st on veel üle 1024.

Meditsiiniuudised leiab, et Excelis näpuga järje ajamise asemel võiks mõelda, kas ja mis tingimustel oleks eesmärk õigustatud. Tõsi, OECD heidab ette, et Eestis on kaks korda rohkem aktiivravivoodeid ühe elaniku kohta kui Rootsis ja meie voodite käive jäi veidi alla 74%, samas kui WHO soovituslik on 89–90%.

Euroametnikud teevad siit äraspidise järelduse, et kuna meil on nii palju voodeid, siis kipuvad haiged liiga kauaks ravile jääma. Ei paista siit ametnikeni, et äsja kõrgtasemel kokku lapitud patsient saadetakse piltlikult öeldes otse võpsikusse, mitte järel-, taastus- ega hooldusravile, nagu võrdlusalustes maades. Eestit kiidetakse hoopis ülima efektiivsuse eest, märkamata, et selle saavutamiseks on mõned lülid ketist lihtsalt välja lõigatud.

Pigem saadakse innustust lausest, mis ütleb, et üheks piiravaks teguriks on teenuse osutaja ja rahastaja vahelises lepingus sätestatud ravijuhtude arv ning ravijuhu keskmine maksumus. Seega, kui ravijuhu maksumust ei saa enam alla suruda, makstakse töö kinni endale sobiva koefitsiendiga. Selle asemel võiks vaadata, palju meil reaalselt ravi vajavaid inimesi on ja kas ravi peab algama alati EMOs ning lõppema aktiivravivoodis – ehk teeb mõne lüli lisamine kogu keti odavamaks?

Loe ka 21. veebruari Meditsiiniuudiste paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.