Pihlak: Residentuur on jäänud Eestis tahaplaanile

Eesti Nooremarstide Ühenduse juhatuse liige Rille Pihlak on üks projekti algatajatest.
Eesti Nooremarstide Ühenduse juhatuse liige Rille Pihlak on üks projekti...

Eesti Nooremarstide Ühendus (ENÜ) on alustanud koostööd Poliitikauuringute keskuse Praxisega, kes analüüsib ENÜ tellimusel, kuidas suhestub arstide põhiõppele järgnev erialaõpe Eestis rahvusvaheliste WFME (World Federation for Medical Education) standarditega.

Projektis osalemist kommenteerib Eesti Nooremarstide Ühenduse juhatuse liige Rille Pihlak.

Kust tuli ettepanek Eesti osalemiseks projektis?
Eesti mitte ainult ei osale selles projektis, vaid Eesti Nooremarstide Ühendus algatas selle projekti ning pöördusime kohe alguses ka poliitikauuringute keskuse Praxis-e poole abi saamiseks. Meie oleme otsinud ka teised projekti osapooled, ehk nooremarstide ühendused Põhja- ja Baltimaadest, keda me teame ning tunneme Euroopa Nooremarstide Ühendusest ja tuttavad Rootsi Karolinska instituudist. Tunneme Eesti Nooremarstide Ühendusena muret Eesti residentuuri kvaliteedi pärast ja sellest tulenevalt otsustasime alustada sellise suurprojektiga. 

Kas Põhjamaade residentuure on edaspidi plaanis siis kuidagi ühtsemalt arendama hakata? 
Euroopa residentuuriprogrammide ühtlustamisega tehakse palju tööd erinevates Euroopa organisatsioonides, samuti toimuvad sarnased arengud maailma tasemel. Näiteks on hetkel arendamisel mitmed Euroopa ülesed residentuuriprogrammid ja maailmas peavad ühel hetkel kõik ülikoolid üle minema ühtsele akrediteerimise programmile. Põhjamaade residentuure otseselt koos, selle projekti väliselt, arendama ei ole plaanis hakata, pigem on võrdluse aluseks sarnased mured ja tervishoiutöötajate liikumised just nende riikide vahel.  

Milline on Teie hinnang Eesti residentuuri tasemele võrreldes teiste osalevate maadega? 
Eesti residentuuri taset oleme võrrelnud suusõnaliselt mitmete osalevate riikide nooremarstidega ja tundub, et palju sarnaseid muresid on Läti ja Leeduga- alates siis tervishoiu rahastamisest tulenevatest probleemidest kuni õpetamise ning residendi rollideni välja. Skandinaaviaga võrdlemine on muidugi tulenevalt tervishoiusüsteemide erinevustest veidi keerulisem, kuid siiski näeme, et Eestis pööratakse residentuuri õppekvaliteedile võrreldes nende riikidega vähem tähelepanu ning residentide õpetamine on jäänud Eestis tervishoiuteenuse osutamise kõrval tahaplaanile. 

Millised on Teie ootused uuringule? 
Meie ootused on projektile tegelikult väga suured- kui varasemalt tegelesime pidevalt üksikute residentuuriprobleemide lahendamisega, siis nüüd loodame saada tervikliku ülevaate meie kraadijärgse õppe kvaliteedist ja vajalikest muutustest. Idee on valmis saada lõppraport, mis oleks aluseks vajalike muutuste edasiseks aruteluks erinevate osapooltega, et siis koos ehitada Eestile parem residentuur.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.